GeriSağlık Portakal yağı ile cildinizi canlandırın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Portakal yağı ile cildinizi canlandırın

Portakal yağı ile cildinizi canlandırın
Abone Olgoogle-news

Portakalın sağlığa faydaları saymakla bitmiyor!

Yaz aylarında serinlemek için suyu sıkılarak içilen, kış aylarında ise grip olmamak için herkesin başvurduğu portakalın, yağı ile ciltte görülen kırışıklıkların azalmasının sağlandığı, cildi canlı gösterdiği ve cilt problemi olan akneyi azalttığı bildirildi.

Portakal, 7’den 70’e herkesin tüketmesi gereken bir meyve. Soğuk algınlığından korunmak isteyenler, zinde kalmak veya genç görünmek isteyen herkes tüketmeli. Portakalın faydaları çoktur ve oldukça şifalıdır.

C vitamini deposu olan portakal ayrıca A, E, B vitaminleri ve fosfor, magnezyum, demir potasyum ile kalsiyum deposu. Vücut yorgunluğunu atar ve vücuda dirilik verir. Posalı meyve portakal, sindirim sisteminin daha aktif çalışmasını ve hazmı kolaylaştırmaya yarar. Ayrıca kanı temizleyerek kalp ve damar tıkanıklıkları olan kişilerin rahatsızlıklarına iyi gelir. Bunun yanında kolesterolü düşürür, kandaki şeker oranın dengeleyip karaciğerin düzenli fonksiyonda çalışmasına yardımcı olur.

Portakalın faydaları saymakla bitmiyor

Diyetisyen İsmet Söğütlü, mide rahatsızlığı olanların portakalı daha az tüketmesi gerektiğini belirtti. Portakal yüzeysel ve biyolojik faydaları oldukça fazla. Portakal, suyundan kabuğuna her şeyinde faydalar barındırıyor.

Portakalın suyunun da faydalarını göz ardı etmemeliyiz. Sıkılarak tüketilen taze portakal suyu bağışıklık sistemini diri ve güçlü tutup kışın sıkça yakalanılan grip ve soğuk algınlığı rahatsızlıklarının daha çabuk geçmesini sağlar. Suyu ayrıca, karanfil ile karıştırılıp meyve salatasının üzerine tatlandırması için dökülebilir. Portakalın kabukları ile reçel yapılır ve yemek türünde tüketilebilir. Çiçekleri ile çay yapılır ve başka bir içecek görünümü alır. Ayrıca çıkarılan portakal yağı ile ciltte görülen kırışıklıkların azalmasını sağlar, cildi canlı gösterir, cilt problemi olan akneyi azaltır. Kabukları tatlılarda kullanılır. Aynı şekilde kabuklarında da vitaminler bolca mevcuttur. Tüm bu saydığımız değerleri portakalı taze iken tüketmemiz gerektiğini unutmayalım. Çünkü tazeliğini kaybeden portakal, vitaminlerini de kaybeder.

İHA

False