GeriKişisel Bakım Portakal Kabuğu Görüntüsüne Elveda!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Portakal Kabuğu Görüntüsüne Elveda!

Portakal Kabuğu Görüntüsüne Elveda!
Abone Olgoogle-news

Zayıf veya kilolu genel olarak tüm kadınların ortak sorunu selülitle nasıl baş edebiliriz?

Hem sağlığımız açısından hem de görsel açıdan olumsuz etki yaratan selülit, zayıf veya kilolu genel olarak tüm kadınların ortak sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Dermotolog Dr. Erçin Özüntürk, selülit sorunundan nasıl korunmamız gerektiğini anlatıyor.

Selülit Genellikle 3 Aşamada Gelişiyor

İlk aşama dolaşım bozukluğudur, damarlardan çıkan su dokulara dolar. Ödemli denilen bu aşama, kolayca tedavi edilebilir.

İkinci aşamada, ödemler daha da fazlalaşır ve yağlar daha yerleşik bir hal alır, tedavi buna paralel olarak daha da zorlaşır.

Son aşamada ise, selülit tamamen yerleşir. Tedavisi çok uzun zaman alır ve kesin sonuç alınamayabilir. Selülit daha çok baldırlar, kalçalar, üst bacaklar, uyluk üst kısımları ve diz ile bileğin iç kısımlarında oluşur.

Nasıl Korunabiliriz?

Her şeyden önce, çok su tüketmek gerekiyor. Hareketsizlikten kaçınmak şart! Yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, yüzmek gibi aktiviteleri sık sık gerçekleştirebilmek selüliti oluşmadan yok etmede çok önemli.

Kilo korunmaya çalışılarak, ani kilo alıp-kaybetmelerden de kaçınılmalıdır. Tuz, şeker, alkol, çay, kahve, kızartma gibi yiyeceklerden, damar daraltma özelliği cildin yeterince beslenmesini engelleyen sigaradan mümkün olduğu kadar uzak durmak gerekiyor.

Vücudun fazla suyunu atması için beyaz ve kırmızı turp, maydanoz, kereviz gibi yiyecekleri tüketmek önemlidir. Ayrıca A ve E vitaminleri, magnezyum ve fosfor içeren yiyecekler de metabolizmayı harekete geçiriyor ve deriyi düzgünleştiriyor. Çok dar pantolon ve diz altı çorap giymek de dolaşım sistemini ve lenf sisteminin düzenli çalışmasını engelleyerek selülite yol açıyor.

Bunların dışında, dolaşım masajları, lenf drenajı masajları gibi masajlar, lazer terapi, elektroterapi, karboksiterapi, vakum ve ultrason terapi, mezoterapi uygulanabilecek tedaviler arasındadır.  

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle