GeriHamilelikte Güzellik&Bakım Piyasadaki saç ürünlerine dikkat!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Piyasadaki saç ürünlerine dikkat!

Piyasadaki saç ürünlerine dikkat!

Doğum sonrası saç dökülmesine karşı ürünler işe yarar mı?

Saç Sağlığı Uzmanı (Trikolojist) Burcu Çayözü, "Hamilelik dönemi ve sonrasında saç çıkarır ve dökülmeyi durdurur umuduyla satın alınan ürünler doğru vaatte bulunmaz. Dökülme süreci uzadığı takdirde uzman yardımı almak gerekir" dedi.

"Doğum sonrası yaşanan saç dökülmesi sorununun sebebi, hamilelik boyunca yüksek seyreden östrojen hormonunun doğum sonrasında normal seviyesine inmesidir. Hamilelik boyunca, östrojen hormonunun yükselmesi sebebiyle saçlar ağırlıklı olarak büyüme evresinde kalır. Çok az saç normal döngüsü olan dökülme evresini yaşar.

Hamilelik boyunca dökülmeyen saçlar ise doğumdan sonraki 2-6 ay arasında doğal olan dökülme evresini - toplu halde- gerçekleştirip yenilenir. Dolayısıyla normal koşullarda bu geçici bir saç dökülmesidir ve kalıcı bir saç kaybı yaşanmaz. Saçlar zaman içinde aynen geri kazanılır. Ancak hamilelik sonrası dönemin fiziksel olarak da zorlayıcı bir dönem olduğunu unutmamak gerekir. Uykusuzluk, emzirme gibi aktiviteler fazla enerji sarf ettirdiği için vücudu zorlar. Bir de saç dökülmesinin yarattığı stres eklenince süreç daha da zorlaşır ve uzayabilir. Bu dönemde annenin kansız kalmamasına önem verilmeli ve başka bir sağlık sorunu olmadığından emin olunmalıdır. Bunun dışında saç deri sağlığı da saçın sağlıklı dönüşünde önemli rol oynar. Saçın günlük yıkanması ve kaliteli marka şampuanların kullanılması da önemlidir."

Piyasadaki saç ürünlerine dikkat etmek gerekir!

Normal koşullar altında doğumdan yaklaşık bir yıl sonra saçların normal haline geri döndüğünü önemle vurgulayan Çayözü, "Çok ender rastlansa da, bazı kadınlar doğum sonrası saçlarının hiçbir zaman eskisi gibi olmadığını gözlemler. Bu durumun sebebi genellikle sağlık problemleri, stres, saça taşınan besin ve oksijenin azalması veya demir eksikliğine bağlı kansızlıktır. Piyasada satılan 'saç çıkarır veya dökülmeyi durdurur' vaadinde bulunan ürünlere bu süreçte fazla güvenmemek gerekir. Saç dökülmesi 4 aydan fazla aynı yoğunlukta devam ederse veya yeni çıkan saçların kalitesi eskisinden farklıysa öncelikle bir uzmandan yardım almak gerekir''diye ekledi.

Kadınlarda saç dökülmesinin arttığı dönemler

Kadınlarda hormonal değişiklik yaşanan dönemlerde saç dökülmesi artar. Çayözü bu dönemleri şöyle sıraladı:

• Hamilelik sonrası

• Düşük veya kürtaj sonrası

• Doğum kontrol hapı kullanıp bırakmak

• Hormon terapi replasmanı

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

False