GeriSağlık Pilates bağışıklık sistemini güçlendiriyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pilates bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Pilates bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Vücudunuzu kışa pilates ile hazırlayın.

Kışın havaların soğumasıyla birlikte açık havada yapılan yürüyüşler mümkün olmuyor. Pozitif Enerji Spor Salonu Kurucuları Burcu Levent ve Buse Levent, kışın pilates ile hem eklem ağrılarınızdan kurtulabileceğinizi hem de bağışıklık sisteminizi destekleyebileceğinizi belirterek pilates hakkında önemli bilgiler verdiler.

Sporu günümüz insanları vakitlerini daha eğlenceli kılmak, motivasyon sağlamak, vücut geliştirmek ve kilo vermek gibi nedenlerle yapıyor. Yazın aksine kışın kapalı salonlar daha tercih ediliyor. Kapalı salonlarda ise pilates kadınların vazgeçilmez egzersizleri arasına giriyor.

Performans ve kondisyonlarda iyi seviyede olmanızı sağlayan pilates egzersizleri, vücudunuzu kontrol edebilmenizi sağlıyor. Çalışırken yaşadığınız boyun ağrıları, eklem ağrıları ya da klavye kullanmaktan oluşan ağrılar, pilates egzersizleriyle son buluyor. Pilates kasları esnetiyor ve stresi ortadan kaldırıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda düzenli pilates yapanların bağışıklık sistemi kuvvetleniyor ve pilates yapmayanlara göre bu kişiler daha az hasta oluyor.

Pilates ile kışa hazırlanın!

Kış aylarının kasvetinden kurtulmak ve sağlıklı kilo vermek isteyenler pilates egzersizlerine başvuruyor. Sadece zayıflamak amacıyla değil; dengeli bir duruş, iyi bir kemik yapısı için de pilates tercih ediliyor. Pilates egzersizlerinde başarılı olabilmek için öncelikle pilatesin 6 prensibini bilmek gerekiyor. Bunlar;

 • Harekete yoğunlaşabilmek için konsantrasyon
 • Bedenin iyi dinlenebilmesi için kontrol
 • Bedenin doğru hareket edebilmesi için merkezlenme
 • Hareketlerin her noktadan seri şekilde geçebilmesi için akıcı hareket
 • Hareketlerin birbirleri arasında koordine olabilmesi için kesinlik
 • Pilates yaparken kanın temizlenebilmesi için doğru nefes

Pilates hareketleri kalbi yormuyor ya da vücuda basınç uygulamıyor. Pilates ile bütün kaslarınızı çalıştırıyorsunuz ve sağlıklı bir omurgaya kavuşabiliyorsunuz. Ancak pilatesin doğru eğitmenlerle yapılması gerekiyor. Doğru yapıldığı takdirde hiçbir sakatlanma riski yok. Pilatesi her yaştan insan yapabilir, çünkü pilates diğer egzersizlere oranla insana kendini tükenmiş hissettirmiyor.

Doğru beslenme ve doğru uyku sporun tamamlayıcısı

Spor yaparken dikkat edilmesi gereken şeylerden biri dengeli beslenmek. Egzersizlere başlamadan 1-2 saat önce yemek yenmelidir. Performans artırmak için yapılan sık egzersizler, doğru beslenme programı olmadığı takdirde boşa çıkabiliyor. Beslenmek kadar uyku da önem taşıyor. Aç ve tok spor olmadığı gibi uykusuz olarak yapmak da vücuda zarar veriyor.

False