GeriSağlık Pazarda satılan peynirler tehlikeli mi?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pazarda satılan peynirler tehlikeli mi?

Pazarda satılan peynirler tehlikeli mi?

Tadına bakarak alıyoruz ama...

Günümüzde beyaz peynirlerin birçoğunun çiğ sütten üretildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Demirci, çiğ sütten üretimi yapılan peynirlerde 4 aylık olgunlaşma zamanı beklenmemiş ise brusella ve tüberküloz gibi hastalıklara sebep olabilecek patojenik organizmaların peynir aracılığıyla insana geçebileceğini belirtti.

Çiğ sütten üretilen peynirlere dikkat!

Peynir tüketiminde ve alırken olgunlaşmış olmasına dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Demirci, şöyle konuştu:

Beyaz peynir dediğimiz Edirne peyniri, salamura peyniri tüketimimizde çok fazla yer tutuyor ve bunun çiğ sütten işlenme durumu da söz konusu. Gün içerisinde olgunlaştırılmış beyaz peynirlerin çok büyük bir çoğunluğunun çiğ sütten işlendiğini biliyoruz. Bu sebepten ötürü burada bu tür peynirleri alırken marketlerde olsun pazardan olsun çok fazla dikkat etmemiz lazım geliyor. Eskiden 90 gündü şimdi 4 ay zaman ile olgunlaştırılmış olması gerekli. Çiğ sütten kaynaklanan, çiğ sütten bulaşmış olan bazı hastalık yapıcı mikro organizmalar, patojenik organizmaların insana da bu vesileyle bir şekilde peynirden de geçme olasılığı var. Bunların başında da brusella, tüberküloz geliyor. Bunlar mühim hastalıklar ve tedavisi de özellikle brusellanın çok fazla zor. Yani taze olgunlaşmamış peyniri tüketmemek gerek. Yani bu peynirler üretiminden akabinde 4 ay bekletilmelidir. Bu bekleme sırasında varsa sıhhat açısından riskli olan bakteriler elemine edilmekte sıhhat açısından risk ortadan kalkmaktadır.”

Pazardan alınan peynirlerde risk daha fazla

Taze peynirin tüketilmeden önce dikkat edilmesi lazım gelen hususlara değinen Prof. Dr. Demirci, pazardan alınan peynirlerde riskin daha çok olduğunu ortaya koyarak , “Biz taze olan peynirin olgunlaşmayanın esasen tadını alamayız. Zira tat ve aroma daha oluşmamıştır. Bilhassa pazarlarda taze olarak satılan peynirlerde bu risk daha çok. Tüketici olarak bizde çok fazla güzel, çok fazla yumuşak, ne güzel deyip tadarak evimize götürüp yiyebiliyoruz. Burada çok fazla çok risk var. O yüzden açıkta satılan bu tür peynirleri tavsiye etmiyoruz. Bilinen, pastörize sütten üretilmiş peynirler tabi ki taze de tüketilebilir. Şayet beyaz peynir pastörize sütten üretilmemiş ise olgunlaşmasının beklenmesi lazım gelir” ifadelerini kullandı.

İHA

False