GeriSağlık Patatesten başka bir şey yiyemiyor!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Patatesten başka bir şey yiyemiyor!

Patatesten başka bir şey yiyemiyor!

Geçirdiği panik atak beslenme düzenini altüst etti!

Hürriyet’in haberine göre; İngiltere'de yaşayan Claire Jones'un ilginç bir fobisi var. Jones neredeyse tüm diğer yiyeceklerden korktuğu için sadece patates yiyor. 23 yaşındaki genç kız diğer yiyecekleri yemeyi düşündüğü anda bile panik atak geçiriyor.

Barmaid'lik yapan genç kadın başta patates olmak üzere, sadece çedar peyniri ve lahana salatası yiyebiliyor. Claire nadir olarak da ekmek, sosis ya da burger yiyor ancak beslenme alışkanlığındaki bu ufak değişiklik bile onun midesini bulandırmaya yetiyor.

Genç kadının bu alışkanlığı düşünüldüğünde bugüne kadar yaklaşık 13 bin patates yediği anlamına geliyor. Jones bu yeme bozukluğuyla ilgili olarak, patates yemekten sıkıldım ama kendimi nasıl durduracağımı da bilmiyorum. Sürekli hastalanıyorum ve bağışıklık sistemim gerçekten kötü durumda.

Son altı aydır sinüs enfeksiyonu yaşadığını söyleyen Jones, bu hastalıktan dolayı çok yorulduğunu belirtiyor. Ancak yeni besinler denemesinin de kendisini fiziksel olarak hasta ettiğini belirtiyor.

Psikiyatrist Dr. Gıyasettin Ekici, bu durumun “durumsal panik atacak” olabileceğini belirtti ve konu hakkında bilgiler verdi. Panik atak yaşayan insanlarda çok sık görülen belirtilerden biri de katı yiyeceklerden kaçınmadır. Hastalar taneli katı kuru yiyeceklerin boğazlarına takılacağı ve nefes almalarını engelleyeceği korkusuyla kolay yutulabilen sıvı yiyeceklere yönelirler. Sıvı kıvamında yiyecekler ya da püre haline gelmiş ve kolay yutulabilen yiyecekler tercih edilir. Patates püre haline getirilmemiş olsa bile ağızda kolay dağılıp yutulabilen bir besindir. Bu nedenle panik atağı olan söz konusu kişi patates yemeyi tercih ediyor olabilir Bazen halihazırda kişi panik atak yaşamaz ama korktuğu bir durumla karşılaştığı zaman, örneğin katı bir yiyecek yemek zorunda olup bunun boğazına takılacağı korkusunu yaşadığında panik atakları ortaya çıkar; buna “durumsal panik ataklar” diyoruz. Burada da böyle bir durum söz konusu olabilir. Bu tür, kişinin hayatını kısıtlayan belirtiler panik bozukluğun tedavi edilmesine bağlı olarak ortadan kalkar. Yapılması gereken altta yatan hastalığı tedavi ederek sorunu ortadan kaldırmaktır. Aksi durumda başta vitamin eksiklikleri olmak üzere dengesiz beslenmeye bağlı olarak yeni fiziksel sorunlar yaşanacaktır. Yeni fiziksel sorunlar da panik atakları tetikleyecek ve sonuçta fiziksel ve psişik sorunların birbirini arttırdığı bir kısır döngü oluşacaktır.

Hazırlayan: Merve Hazinedaroğlu

False