GeriSağlık “Pastırma ve sucuğu evde yapmak daha sağlıklı”
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

“Pastırma ve sucuğu evde yapmak daha sağlıklı”

“Pastırma ve sucuğu evde yapmak daha sağlıklı”

Prof. Dr. Canan Karatay, et ürünleriyle ilgili hangi önerilerde bulundu?

Geliştirdiği “Karatay Diyeti” ile tanınan Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, et ürünlerindeki taklit ve tağşiş (karıştırma/katma) olaylarını önlemek amacıyla, kırmızı ve beyaz et karışımını ortadan kaldıran “Türk Gıda Kodeksi Et ve Et ürünleri Tebliği”ne destek verdi. Karatay, yaptığı açıklama, pastırma ve sucuğun evde yapıldığında çok daha sağlıklı olduğunun da altını çizdi.

Karatay, karışım etlerin tüketiminin sağlıklı beslenme açısından sakıncalı olduğunu savundu. Sucuk, salam, sosislerde kontrolsüz olarak jelatin, soya proteini ile çeşitli proteinlerin kullanılabildiğini kaydeden Karatay, “Hükümetimizin saf et ürünleri konusundaki bu tebliği son derece önemlidir” dedi.

Gün ışığının hayvanlar için önemini vurgulayan Karatay, “En sağlıklı kırmızı et, serbest dolaşan ve doğal beslenen keçi, kuzu ve dana gibi hayvanların etidir. Bu nedenle etlerin işlem görmeden, doğal haliyle tüketilmelerini öneriyorum” ifadelerini kullandı.

“Sucuğu evde yapın”

Fabrikasyon olarak üretilen salam, sosis ve sucukların içine nitrit, nitrat gibi koruyucu zehirli kimyasalların eklenebildiğini ve bunun sağlıksız sonuçlar doğurabildiğini kaydeden Karatay, tüketicilere evde sucuk yapmalarını önerdi. Karatay, şöyle konuştu:

“Sucuk geleneksel yiyeceklerimizden ve atalarımızın sağlıklı et saklama yöntemlerinden biridir. Biz çocukken Elazığ'da evde kendi sucuğumuzu hazırlayıp, yoğurup kuruturduk. Bezlere basılır ya da temizlenmiş bağırsak alınarak doldurulurdu. Evde yapılan sucuklarda, nitrit, nitrat ve glutamate gibi kanserojen kimyasal katkılar kullanılmadığından hem lezzetli hem de sağlıklıdır.”

“Pastırmalı kuru fasulye ülkemizin en sağlıklı yemeği”

Doğal şartlarda yapıldığı zaman en sağlıklı et ürünlerinden birinin pastırma olduğunu belirten Karatay, “Çünkü pastırma bir bütündür, parçalanmamıştır, içine katkı maddesi eklenmemiştir. Ancak tanıdığınız, güvendiğiniz, vicdanlı üreticilerden alınmasını öneriyorum. Ayrıca biraz uğraşarak, evinizde kendi pastırmanızı bile yapabilirsiniz, bunu da hatırlatmak istiyorum. Pastırma yağıyla birlikte, bir iki yumurtayla afiyetle tüketilebilir. Kuru fasulye ile birlikte pişirilebilir. Pastırmalı kuru fasulye ülkemizin en sağlıklı ve en lezzetli yemeğidir diyebilirim” ifadelerini kullandı.

A.A.

False