GeriEtkinlikler Paris Grand Palais’te Antika Bienali
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Paris Grand Palais’te Antika Bienali

Paris Grand Palais’te Antika Bienali

Dünyanın en büyük antikacıları ve mücevher markaları bir arada!

Uzun yıllardır gerçekleşen Antika Bienali’nin 26.’sı 14 Eylül’de kapılarını dünyanın en büyük antikacıları ve mücevher markalarına açıyor. Karl Lagerfel tarafından tasarlanan 26. Antika Bienali, Paris Grand Palais’te ziyaretçilerine uzun zaman dillerden düşmeyecek bir şölen sunmaya hazırlanıyor.

Syndicat National Des Antiquaires (SNA) tarafından organize edilen 26. Antika Bienali’nde, dünyanın en iyi antikacıları ve sanat galericileri olarak anılan profesyoneller tarafından sunulacak eserler birlikte sergilenecek.

Etkinlik 2010 yılına nazaran 33 yeni katılımcıyla birlikte toplam 119 sergiciye yer verecek Bienal yetmiş yıldan uzun süredir kapalı olan Salon d’Honneur’ün yeniden açılışıyla aynı anda gerçekleşmenin avantajından da yararlanıyor. Bienalin gala yemeğin elde edilen gelirler ise yöneticiliğini Jacques Chirac’ın eşi Bernadette Chirac’ın üstlendiği Fondation Hôpitaux de Paris Hôpitaux de France kurumuna bağışlanacak. 

Dünyanın en pahalı bienali olarak anılan Antika Bienali’nde, Louis Vuitton L’Escape Cururelle ve Fondation Cartier pour I’art Contemporain sergileri benzeri daha önceki yıllarda olduğu gibi yine uluslararası markalar da prestij için temsil edilecek.

"Paris’te vitrin gezmesi"

Karl Lagerfeld, 26. Antika Bienali için on dokuzuncu yüzyılın sonlarına özgü Paris çarşılarının ve pasajlarının ruhunu yeniden canlandırmayı istemesiyle SNA ile yakın ilişkide çalışan Bienal müteahhidi René Bouchara da Karl Lagerfield’ın bu hayalini gerçeğe dönüştürüyor.

Place de la Concorde’dan Arc de Triomphe’a dek uzanan ve Champs- Élysées’yi sembolize eden ana yürüme yolunun etrafına kurulan stantlar koridorlara açılıyor ve objeleri ön plana çıkararak antik dönemlerden yirminci yüzyıla dek uzanan sergi ürünlerini görme fırsatı sunuyor.

Paris’in o dönemdeki atmosferini yaratmak amacıyla on dokuzuncu yüzyıl şehir mimarisinin stilistik varyasyonları olarak on farklı bina cephesi tasarlandı. Ziyaretçiler Nave ve Salon d’Honneur arasında kurulan ve toplamda 5,150 metrekarelik alana yayılan sergi alanlarını dolaşabiliyor.

Karl Lagerfeld çalışmalarıyla ilgili “Bu proje için Paris’in, Grand Palais’ın ve yirminci yüzyılın başlarındaki dünya fuarlarının yanı sıra on dokuzuncu yüzyılda Paris’te kurulan kapalı çarşı ve pasajlardan esinlendim. Bence Grand Palais, Paris’in, Paris fikrinin ve şehrin evrensel cazibesinin kalbini oluşturuyor. Burası ayrıca sevdiğim ve daha önce olağanüstü defileler düzenlediğim bir yer. Bu etkinlik için antika simsarlarının, sanat galerilerinin ve kuyumcuların sunacağı istisnai sergi objelerinin üzerinde adeta koruyucu bir kalkan görevi görecek olan cam çatının muazzamlığını ve görkemini vurgulamak istedim” açıklamasını yapıyor.

Program

ÖN İZLEME (Özel Gösterim): 13 Eylül 2012, Perşembe

TARİH: 14 Eylül 2012 Cuma, 23 Eylül 2012

11.00-21.00 (18 Eylül Salı, 20 Eylül Perşembe ve 22 Eylül Cumartesi günleri 23.00’a kadar açık olacak)

MEKAN: Grand Palais, Avenue Winston Churchill, Paris 8th Arrondissement

www.sna-france.com

False