GeriSağlık Paniğe kapılmayın, tedavisi var
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Paniğe kapılmayın, tedavisi var

Paniğe kapılmayın, tedavisi var

Uzman Psikolog Zeynep Melis Suveren, panik atağın tedavi edilebilen bir durum olduğunu söyledi, atak geçirdiğini düşünen kişinin o an neler yapması gerektiğini anlattı.

Aniden ortaya çıkan ve zaman zaman tekrarlayan yoğun sıkıntı nöbeti olarak tanımlanan ’panik atak’ çoğu zaman kalp krizi veya felç geçirme durumlarıyla karıştırılabiliyor. Kişinin fiziksel ve psikolojik olarak kendini yoğun huzursuzluk içinde hissetmesi olarak tanımlanan panik atağın belirtileri ve tedavisi hakkında zman Psikolog Zeynep Melis Suveren bilgi verdi.

Panik atak tedavi edilebilen bir bozukluktur. Panik atağın tedavisinde ilaç tedavisi ve psikoterapi yöntemleri kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin yanı sıra düzenli hayat, düzenli beslenme yeterli uyku ve kafeinli içeceklerden uzak durmanın panik atağı önleyici, aynı zamanda tedaviyi destekleyici etkisi bulunmaktadır.

Paniğe kapılmayın, tedavisi var

PANİK ATAK SIRASINDA NE YAPILMALI?

 • Tipik başlangıç yaşı 20-24 arasında görülen panik atak, kadınlarda erkeklere göre yaklaşık iki kat daha fazla görülür.
 • Panik atak, ameliyat, zor doğum gibi fiziksel stres, işini kaybetme, boşanma gibi duygusal stres hatta kötü beslenme gibi nedenlerle ortaya çıkabilir.
 • Panik atak sırasında ilk yardım çok önemlidir. Panik atak geçirdiğini düşünen kişi öncelikli olarak oturmalı ve yavaş yavaş, derin derin soluk alıp vermeli. En az 4 saniye süreyle burnundan soluk alıp ve yine en az 4 saniye süreyle sanki ıslık çalıyormuş gibi dudaklarını büzerek soluk vermeli. Bunu birkaç dakika süreyle yapmalı.
 • Paniğin zarar vermeyeceği, tehlikeli olmadığı bilinip, kaygılı düşüncelerin uçup gitmesi sağlamalı. Unutmamalıdır ki panik, yalnızca gerekmediği bir sırada ortaya çıkan, vücudun doğal bir uyarı düzeneğidir.
 • Kişi kendisine zaman tanımalı ve yavaşlamalı. Soluk alıp verme hızını yavaşlatmalı ve daha sonra yavaş yavaş önceki etkinliklere yeniden başlamalı. Bir panik atağının her zaman sonlandığını kendimize anımsatmalı.

Paniğe kapılmayın, tedavisi var

BU BELİRTİLERDEN EN AZ 4’Ü VARSA DİKKAT

Panik atak teşhisi konulabilmesi için şu belirtilerden en az 4 ya da daha fazlasının bir arada bulunması gerekir:
Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkışma, terleme, soluğun kesilmesi, uyuşma ya da karıncalanma, bulantı ya da karın ağrısı, ölüm korkusu, kontrolünü kaybetme ya da çıldırma korkusu, çarpıntı, kalbin sürekli ya da hızlı vurması, nefes darlığı ya da boğulur gibi olma, baş dönmesi, sersemlik, düşecek ya da bayılacak gibi olma, üşüme, ürperme ya da bayılacak gibi olma, titreme ya da sarsılma, kendini ya da çevresindekileri değişmiş, tuhaf ya da farklı hissetme, kontrolünü kaybetme ya da çıldırma korkusu, kalabalık yerlerden uzak durmak, önceden yapılan aktivitelerden uzak durmak.

DHA

False