GeriSağlık Oruçluyken iftar alışverişini sabah yapın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Oruçluyken iftar alışverişini sabah yapın

Oruçluyken iftar alışverişini sabah yapın

İftara yakın yapılan alışverişler gereğinden fazla ürün alınmasına sebep oluyor.

İftar için alışverişe çıkacakların bunu mutlaka sabah erken ya da iftardan hemen sonra yapmalarının daha doğru olacağının altını çizen Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Dinç, "İftara yakın yapılan alışverişlerde insanlar aç olduğu için alması gerekenden çok daha fazlasını alabiliyor" açıklamasında bulundu.

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Dinç, Ramazanda gıda alışverişinin sabah ya da iftardan sonra yapılmasını önerdi. Dinç, yaptığı açıklamada, vatandaşların Ramazan ayında iftarlık için gıda maddesi alışverişine ağırlık verdiğini belirterek, vatandaşları bilinçsiz harcama yapmamaları konusunda uyardı.

Birkaç yıldır Ramazanın yaza denk geldiğini ve oruç süresinin uzunluğu, havaların sıcak olması nedeniyle vatandaşların zorlandığını ifade eden Dinç, şunları kaydetti: "Vatandaşlarımız, eğer iftar için gıda alışverişine çıkacaksa bunu mutlaka sabah erken ya da iftardan sonra yapmalıdır. İftara yakın yapılan alışverişlerde insanlar aç olduğu için alması gerekenden çok daha fazlasını alabiliyor. Bu da hem gıda israfına neden oluyor hem de aile bütçesini zorluyor. En basit örneği, vatandaş eve 2 ekmek alacaksa, açlığın da psikolojiyle 4-5 tane alabiliyor. Fazla ekmekler çöpe atılıyor. Bu nedenle vatandaşlarımız iftar için alışveriş yapacaksa bunu açlığın fazla hissedilmediği sabah saatlerinde ya da iftar yemeğinden sonra yapmalı."

Alışverişe çıkmadan önce liste yapın

 Alışverişe çıkacaklara liste hazırlamalarını öneren Dinç, şu uyarılarda bulundu:

"Alışverişe çıkılmadan önce ailece evin ihtiyaçları belirlenmeli. O ihtiyacın ne kadar alınacağı, nerede kullanılacağı önceden kararlaştırılmalı. Hazırlanacak liste, alışveriş yaparken zaman kaybını ve ihtiyaç dışı harcamayı önler. Ürünün fiyatı, kalitesi, son kullanma tarihi ve içindekiler gibi unsurlara da dikkat edilmeli. Ramazan ayında marketlerin yaptığı promosyon ya da kampanyalar dikkatle incelenmeli. Bazı kampanyalar, insanlara ihtiyacı olmayanı aldırtabiliyor. Sırf indirim yapıyor ya da ücretsiz ürün hediye ediyor diye her şeyi satın almamalıyız."

Ramazan fırsatçılarına dikkat

Türkiye'de Ramazan ayının gelmesiyle fırsatçıların ortaya çıktığına, özellikle gıda ürünlerinde fahiş fiyat artırımı yapıldığına dikkat çeken Dinç, "Vatandaşlarımız, bu tür fırsatçılara asla ödün vermemeli. Bir ürün alacaksa mutlaka başka yerlerden de fiyat araştırması yapmalı ve kendine uygun fiyatta olanı tercih etmeli. Bu tür fırsatçılarla karşılaştığında ilgili birimlere ya da derneğimize şikayet etmeli" dedi.

AA

False