GeriEtkinlikler Ölü doğan ikizinden 5 ay sonra dünyaya geldi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ölü doğan ikizinden 5 ay sonra dünyaya geldi

Ölü doğan ikizinden 5 ay sonra dünyaya geldi

Tıp tarihinde çok nadir yaşanan bir doğum gerçekleşti.

Tüp bebek yöntemiyle hamile kalan anne adayı, hamileliğinin dördüncü ayında ikiz bebeklerinden birini kaybettikten 5 ay sonra, ikizlerden diğerini sağlıklı bir şekilde dünyaya getirdi.

Burdur’un Bucak İlçesi’nde, tüp bebek yöntemiyle hamile kalan D.Y. 5 ay önce sancılarının başlaması üzerine Burdur’da özel hastaneye kaldırıldı. Opr. Dr. Hüseyin Sert tarafından yapılan muayenesinde 16 haftalık ikiz gebelik olduğu tespit edildi. Tedavi altına alınan anne, tüm müdahalelere rağmen bir bebeğini düşürdü. Diğer bebeğin düşmemesi için acil ameliyata alınan hastanın rahim ağzına dikiş yapıldı. Yaklaşık 2 hafta süren tedavinin ardından anne taburcu edildi. Aradan geçen 5 ayın ardından Opr. Dr. Hüseyin Sert, D.Y.’yi doğuma aldı. D.Y. sezaryenle bebeğini dünyaya getirdi.

"Tıp tarihinde bu tür vakalar sayılı"

Doğumu gerçekleştiren Opr. Dr. Hüseyin Sert, ailenin hastaneye ilk geldiğinde gebeliğin 16’ncı haftası olduğunu ve doğum sancısının başladığını söyledi. Sert şöyle devam etti:

“Hasta bize geldiğinde henüz 16 haftalık hamileydi. Bebeklerden birinin bulunduğu zar yırtılmış ve suyu gelmişti. Doğum sancılarının artması, zarı yırtılmayan ikinci bebeğin de kaybedilme riskini artırmıştı. Bebeklerden birisi düşünce, öbürünün de düşme durumu vardı. Diğer bebeğe şans vermek için elimizden gelen gayreti gösterdik. Bebeklerden birinin düşüp, diğerinin yaşamaya devam etmesi ve doğum gününe kadar kalması çok nadir bir olay. Tıp tarihinde bu tür vakalar sayılıdır. Genelde bu tip vakalarda ölü doğan bebeğin plasentası içeride bırakılır ama bu vakada suları geldiği için rahim dışına atıldı ve düşük oldu. Bazı durumlarda rahim ağzına uygulanan dikiş tutmaz. Anneye yapılan müdahale yolunda gitti ve hastanın doğum sancıları durdu.”

“Olumsuz düşünmedim”

Anne D.Y. ise tüp bebek yöntemiyle gebe kaldığını ve bebeklerinden birini kaybettiği için çok üzüldüğünü belirterek;

"Yine de bebeklerimden biri duruyordu. Her iyi geçen günden sonra umudum arttı. Doktorumuz 28- 30’uncu haftalardan sonra riskin azalacağını söyledi. Ümitsizliğe kapılmadım. Olumsuz düşünmedim. Eşim ve ailem moral olarak destek verdi ve bir bebeğimi sağlıklı olarak doğurdum. Çok mutluyum" diye konuştu.

DHA 

ŞOKLANMIŞ EMBRİYOLARDAN KARDEŞ

False