GeriÇocuk Sağlığı Okul çantası seçerken buna dikkat edin!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Okul çantası seçerken buna dikkat edin!

Okul çantası seçerken buna dikkat edin!
Abone Olgoogle-news

Yanlış seçilen sırt çantaları çocukların gövde sağlığını olumsuz etkileyebiliyor.

Yeni bir eğitim öğretim döneminin başlamasına az bir süre kaldı. Velileri de bugünlerde okul alışverişi telaşı sardı. Omuzda taşınan bazı sırt çantalarının çocuklarda sırt ağrısı, duruş bozukluğu gibi sağlık sorunlarına neden olabileceğini belirten Prof. Dr. Merter Özenci, ağır çantalar yerine tekerlekli ve çekmeli çantaların tercih edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Merter Özenci, bilhassa eğitim hayatına yeni başlayan ilkokul öğrencileri için velilerin çanta seçiminde dikkatli olmalarını tavsiye etti. Prof. Dr. Özenci, sırtta taşınan mektep çantasının ağır olması ya da çantanın hatalı kullanımının ortaokul çağındaki çocukların gövde gelişimini olumsuz etkileyebileceğine işaret ederek, çocuklarda sırt ağrısı, duruş bozukluğu, omuz düşüklüğü, gibi sıhhat problemleri konusunda uyardı.

Tekerlekli ve çekmeli çantalar tercih edilmeli

Prof. Dr. Özenci, mektep çantasının ağırlığının çocuk ağırlığının yüzde 10'undan çok olmaması, hafif malzemelerden imal edilmiş, kalın ve yumuşak askıdan oluşan sırt çantasının tercih edilmesi, çantanın alt kısmının çocuğun bel hizasından aşağı olmaması gerektiğini söyledi. Sırt çantasının bir omuzda taşınmasının ya da bir askılı sırt çantalarının kullanımının gövde sağlığını olumsuz etkileyeceğini ifade eden Prof. Dr. Özenci, bir elde ya da bir omuzda taşınan çantaların sırt ağrısına, eğriliğine ve duruş bozukluğuna yol açabildiğini kaydetti.

Yanlış seçilen sırt çantalarında ağırlığın arkaya verilmesi nedeniyle öne eğilen çocukta duruş bozukluğu geliştiğini sık gözlemlediklerini aktaran Prof. Dr. Özenci, ağır çanta yerine tekerlekli çekme çantaların kullanımının gövde sağlığı için daha iyi olduğunu belirtti.

Okul sıralarında oturma şekli de önemli

Eğitim hayatına yeni başlayan çocuklarda oturma şeklinin önemine de dikkati çeken Prof. Dr. Merter Özenci, mektep sıralarında uzun süre öne doğru oturarak zaman geçirmenin boyun, sırt ağrısı ve duruş bozukluğuna ne sebepten olabileceğini dile getirdi. Prof. Dr. Özenci, çocukların mektep sırasında ya da evde bilgisayar karşısında oturduğu vakit masanın boyuna müsait olması gerektiğini dedi.

Sağlıklı gövde gelişimi için spor şart

Ailelere çocukların haftada en az iki gün sporla ya da oyun sporlarıyla zaman geçirmesini sağlamaları çağrısında da bulunan Prof. Dr. Özenci, çocuklarda hareketli hayat tarzının daha sağlıklı olduğunu, bilgisayar ya da televizyon ekranı karşısında uzun süre hareketsiz kalmanın kilo alımına yol açtığını kaydetti.

Çocukların sağlıklı gövde gelişimi için spor ve hareketliliğin önemine vurgu yapan Prof. Dr. Özenci, "İlkokul çağında, 10 yaş altı çocuklar abes vakitlerini genellikle spor oyunlarıyla geçirmeli. Bu yaş grubundaki çocuklar, oyun çağını yaşadıkları için, ağırbaşlı kuralları ve disiplini olan takım sporlarına 10 yaşından sonra adapte oluyorlar. Sporu oyun olarak sevdirmeliyiz. Haftada en az 2 gün sporla ya da oyun sporlarıyla çocukların zaman geçirmesi ortopedik yönden daha iyi istikbal sağlamalarına muavin olur" diye konuştu.

OKULA YENİ BAŞLAYAN ÇOCUKLARIN ANNELERİ HEYECANLARINI BURADA PAYLAŞIYOR!

False