GeriBebek Sağlığı Oğlunuz bebekle mi oynuyor?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Oğlunuz bebekle mi oynuyor?

Oğlunuz bebekle mi oynuyor?

Çocuğunuz cinsiyet içerikli davranışlarda bulunuyorsa hemen panik yapmayın!

Bazen çocuklarımızın bazı davranışlarından kuşkulanıp onların homoseksüel olabileceği ihtimalinden korkar ve endişeye kapılırız. Hepimizin çok hassas olduğu çocukların cinsel gelişimleri ve homoseksüellik eğilimleri ile hakkında Psikolog Dr. Alan Martin'den görüşlerini aldık.

Çocuklarımız hayatımızdaki en değerli varlıklarımızdır. Onlar için her şeyin en iyisini, en güzelini yapmaya çalışır, elimizden geldiğince örnek birey olmak isteriz. Onları toplum içinde nasıl davranmaları gerektiği konusunda eğitir hatta bazen aşırı müdahalelerimizle haddinden fazla sıkarız.

Bu eğitim sürecinde bazı davranışlar vardır ki, birçok aile bu davranışların, çocuklarının ilerideki hayatlarını ve cinsel tercihlerini etkileyeceğini düşündükleri için asla tolerans göstermezler. Ayrıca sosyal etkilerden dolayı da kendilerini etrafındaki insanların düşüncelerine karşı koruma altına almaya çalışırlar.

Hepimiz kız ve erkek çocukların cinsiyetlerine göre farklı davranmasını isteriz. Örneğin, kızlarının daha kibar, nazik, evcil olmasını teşvik ederiz. Erkek çocuklarının ise daha aktif, keşfedici, atılgan ve girişken oyunlar oynamasından hoşlanırız. Kızımız çok saldırgan ya da erkek çocuklarımız çok sessiz ve sakin ise onları değiştirmeye çalışırız çoğu zaman. Erkeklere ve kızlara oyuncaklar alırken de tüm  bunları göz önünde bulunduruz.

Kızlardan oyuncak bebeklerle, çay-fincan setleri ile evcilik oynamaları beklenirken, erkeklerin de arabalar, toplar ve tabancalar ile oynamaları uygun görülür. Oğlunuzun oyuncak bebekle ya da kızınızın arabayla oynadığını fark ettiğinizde paniğe kapılır, çoğu zaman bu tarz davranışların çocuklarınızın gelecekte eşcinsel olmasına neden olabileceğini ya da bunun ilerisi için bir belirti olduğunu düşünübilirsiniz.

Aileler ne yapmalı?

 • Aileler çocukların bu tür davranışlarını değiştirmede çok sert olmamalıdır çünkü bu yöndeki davranışlar, dünyayı keşfetmekte olan çocukların cesaretini kırabilir ve korkak birer birey olmalarına yol açabilir.
 • Meraklı olduğu için tepki ile karşılaşan bir çocuk, sert bir tepki ile karşılaştığında keşfetmemesi gerektiğini öğrenir. Kimi zaman tamamen içine kapanabilir ya da tam tersi olarak dikkat çekmek için ailelerin endişe duyduğu ve hoşuna gitmeyen bu davranışları devam ettirirler.
 • Eğer çocukluk çağında karşı cinsteki çocuklardan hoşlanmazlarsa, oyunlarında karşı cins rolünü oynarlarsa endişelenmeyin, bu normal bir davranış olabilir, uygun sosyal davranışları ve rollerini öğrenmesinde yardımcı olabilir.
 • Eğer çocuklar dünyalarını güvenli bir şekilde keşfetmeye cesaretlendirilirse kadın ve erkeğe özgü davranış biçimlerini gözlemlerler ve ailelerinin yardımıyla kendi sınırlarını çizerler. Bu yüzden çocuğunuzu hem fiziki hem de sosyal yönden kendi dünyalarını keşfetmeleri için cesaretlendirmeyi deneyin.
 • Eğer çocuğunuz cinsiyet içerikli davranışlarda bulunuyorsa endişelenmeyin ve paniklemeyin. Çocuklar yeni olan şeylere her zaman ilgi duyarlar size göre önemsiz bir şey onlar için keşfedilmemiş ve merak uyandıran bir şeydir.

Araştırma örneği

İngiltere'de 3 yaş çocuklar üzerinde yapılan bir araştırmada kıyafet giyme oyunu oynarken bir erkek çocuğun kız kıyafetlerini giymek için direttiği gözlemlenmiştir. Araştırma kapsamında yapılan detaylı incelemeler sonucunda bu çocuğun kız kardeşinin çok iyi bir dansçı olduğu ve bir dans yarışmasını kazanarak ödül aldığı, bu durumun erkek çocuğu etkilediği ve bundan dolayı da onun gibi davranarak (Onun gibi giyinip dans ederek) aynı şekilde ailesi tarafından kabul görmeyi düşündüğü anlaşılmıştır.

Çocuklarımızda böyle durumlarla karşılaştığımızda bu gibi nedenleri de irdelemekte fayda vardır. Bu demek oluyor ki, eğer oğlunuz bebekle ya da kızınız arabalarla oynarsa cinsiyetle alakası olmayan başka bir etken bu davranışın nedeninde rol oynayabilir.

False