GeriHamilelikte Beslenme Obezite Riski Anne Karnında mı Başlar?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Obezite Riski Anne Karnında mı Başlar?

Obezite Riski Anne Karnında mı Başlar?

Son yapılan çalışmalara göre bebeğin kilosunu anne belirliyor.

Obezite tüm dünyada özellikle çocuklarda gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Obezitenin nedenleri üzerine çocuğun doğumdan sonraki yaşam şekli ve beslenme şekli üzerine araştırmalar mevcut. Ancak son zamanlarda, obezitenin nedenleri üzerine yapılan araştırmalar, doğum öncesi döneme kaydırılmış. Doğum öncesi dönemde, anne karnında bebekte neler gerçekleşiyor?

Daha önce yapılan çalışmalarda, annenin bebeğe verdiği genlerin, doğum sonrası dönemde çocukta obeziteye neden olduğu söylenmişti. Fakat şimdi, gebelik süresince aşırı kilo alan annelerin bebeklerinde ileriki yaşlarında obezite riskinin yüksek olduğu söyleniyor.

Son çalışmalara göre, gebelik süresince annenin aşırı kilo alması, bebeğin fazla kilolu doğmasına neden olmakta, bu da genetik faktörler dışında başka sebepler olduğuna işaret etmektedir.

Yapılan bir çalışmada 513.501 kadının, doğum kayıtları incelenmiş. Gebeliğe bağlı şeker hastalığı olanlar araştırmadan çıkarılmış ( Diyabetik annelerin iri bebek doğurma ihtimalinin yüksek olduğunu biliyoruz. Özellikle kontrolsüz diyabette bu risk çok yüksektir). Bebeklerin doğum ağırlığının 4000 gr. üzerinde olması, aşırı kilolu bebek anlamına gelir.
Araştırmanın sonucunda, gebelik süresince ideal kilo alımı olan 9-12 kg alan annelerin bebeklerine göre, gebeliği süresince 20 kg

ve üzerinde kilo alan annelerin daha yüksek oranda iri bebek doğurdukları görülmüş. Aşırı kilolu doğan bebeklerin, ileriki yaşamlarında obez olma oranı, normal kilolu doğan çocuklara oranla yüksek bulunmuş. Bu çalışma, çocuğun obez olma riskinin doğum öncesi dönemde başladığına işaret ediyor.

Alınabilecek Önlemler

- Genetik faktörler dışında çocukta obezite riskini azaltmak mümkün. Annenin gebeliği süresince ideal kilo alımı olan 9-12 kilo alması önemli. Bunun için de annenin düzenli ve sağlıklı beslenmesi ve spor yapması gerekmektedir.

- Annenin günde 3 öğün yemek yemesi, abur cubur yememesi, yağlı-kızartma, şekerli yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durması, sebze - meyve - et ağırlıklı beslenmesi önerilir. Çerezlerde de çok fazla kalori olduğu unutulmamalıdır.

- Aylık doktor muayenelerinde kilo takibi yapılması ve önerilerde bulunulması gerekir. Gebeliğin ilk 3 ayında toplam 1 kg alınması, ilk 3 aydan sonra, ayda 1.5- 2 kg alınması, normal kilo alımı olarak kabul edilir.

Op. Dr. Cüneyt Uygur
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı 

GEBELİKTE BEBEK KİLOSU HESAPLAMA

False