GeriBebek Beslenmesi Ne Zamana Kadar Anne Sütü?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ne Zamana Kadar Anne Sütü?

Ne Zamana Kadar Anne Sütü?

İlk altı ay tek başına anne sütü peki ya sonrası?

Günümüzde bebeklerin doğumdan itibaren ilk atı ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesi ve bu süre içinde su dahil hiçbir ek besin verilmemesi öneriliyor. Peki, Pedagog Aylin Şimşek bu konu hakkında neler söylüyor?

İlk altı ay tek başına anne sütü ile beslenme ardından, uygun ek besine devam edilerek yılda 1.3 milyon bebeğin ölümünün önlenebileceği hesaplanıyor.

Anne Sütünün Faydaları

Anne sütü ile beslenenlerde ileri yaşlarada alerji, kanser, multil skleroz, ateroksleroz vb hastalıklar, alkolizm gibi süregen sorunlara daha az rastlanıyor. Emziren annelerde meme kanseri, yumurtalık kanseri, osteoproz ve anemi daha az görülüyor.

Hamilelik dönemlerinde anne adayı emzirme konusunda bilgilerilmeli ve bilinçlendirilmelidir. Emzirme doğumdan yarım saat sonra başlamalıdır. Özellikle ilk haftada yoğun kıvamlı gelen süt yaşamsal önem taşır. İlk haftadaki süt aşı özelliği taşır ve benzeri üretilemez.

Emzirmenin yararlarının anneye çok iyi açıklanması ve annenin suçlu hissetmesine neden olmadan emzirmenin yeniden başlatılması gerekir. Bebekler hastalandıklarında birçok besini redderken anne sütünü kolayca alırlar. Bu nedenle hastalanan bebekleri özellikle annelirden ayırmamaya özen göstermek ve anneleri de emzirmeye teşvik etmek gerekir.

Bebek, Memeyi Reddediyorsa…

Bazı bebekler memeyi reddeder ve bu durumda anne de büyük stres yaşayabilir. Anne istenmediğini, işe yaramadığını düşünebilir. Bebekteki orta kulak iltihabı, burun tıkanıklığı, ağızının pamukcuk veya diş çıkarmadan dolayı acıması, memeyi reddetmesine neden olabilir. Anneden ayrılma yeri bakıca ya da sık bakıcı değiştirme aile düzeninde değişiklik annenin adet görmesi veya annenin kokusundaki değişiklik de bebeğin memeyi reddetmesine neden olabilir.

Memeyi reddetme durumunda anne bebeği kendine yakın tutmalı ve sık emzirmeye çalışmalıdır. Toplumda anne sütünün sadece ilk altı ay faydalı olduğu daha sonra bebeğin emmesinin faydasız olduğu görüşü oldukça yaygındır. Bu oldukça yanlış bir düşünce biçimidir. Eğer bugün bebekler ilk altı ayda sadece anne sütüyle beslense ve bu bebeklere altı aydan sonra iki yaşına kadar anne sütünün yanında besleyici gıdalar verilse her sene beş yaşın altındaki 1.5 milyon bebek ölümden kurtulacaktır.

2 yaşına kadar anne sütü alan bebeklerin ishal, zatüre ve benzeri hastalıklara yakalandıklarında hastaneye yatış oranlarının anne sütü almayanlara göre çok daha düşük olduğu çalışmalarda gösterilmiştir.  

False