GeriSağlık Mutlu bir birliktelik için 5 temel adım
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mutlu bir birliktelik için 5 temel adım

Mutlu bir birliktelik için 5 temel adım
Abone Olgoogle-news

Bütün ilgi, merak ve şefkat duygularınızı onunla paylaşın!

Büyük bir dikkatle dinlemek: Eşinizle birlikte konuşurken sadece onu duymanız yetmiyor. Zihninizdeki düşünceleri ve elinizdeki telefonu bir yere bırakıp sadece ona odaklanın. Aynı zamanda onun ses tonuna, yüz ifadelerine ve beden diline odaklanın. Böylelikle onun söylediklerini daha iyi yorumlayabilirsiniz. Bu sırada söylediklerini eski ya da yeni olaylarla karşılaştırmadan ve buna ne cevap vereceğinize odaklanmadan önyargısızca sadece onu dinleyin. Böylelikle ne demek istediğini ve ihtiyacını daha kolay anlayabilirsiniz.

Ön yargısızca kabullenmek: Davranışlarınızla ve söylediklerinizle sürekli eşinizi kendi istediğiniz bir insana dönüştürmeye çalışıyor olabilirisiniz. Unutmayın, ne zaman onu bu şekilde kabul ederseniz istediğiniz yönde değişmeye başlayacaktır. Sadece şu ana odaklanın. Şu anki durumu geçmiş olayların ışığında değerlendirmeyin ve genellemeyin. Örneğin; “duyarsızsın” diye etiketlemek yerine “Bu konuya duyarlı olmana ihtiyacım var deyin.”

Kendinizin ve eşinizin duygusal olarak farkında olmak: Eşinizle iletişim kurarken duygularınızın ne kadar farkındasınız? Güçlü duygular otomatik davranışların ve etkileşimlerin hızlıca olmasını tetikler. Bunun sonuçları da her zaman iyi olmaz. Duygusal farkındalık sizin için önemli bir ipucudur. Eğer hangi duygunun size hakim olduğunun farkında olursanız nasıl davranacağınızı da bilinçli olarak seçme şansınız olur. Çoğu zaman öfkelenip çeşitli davranışlar sergileyip anlayış beklemek yerine o anda neye öfkelendiğinizi paylaşmak çok daha işe yarar.

Anlık sakinleşme becerisi: İlişkinizde gergin olduğunuz ve taştığınız anları, bedeninizi, kalp atışlarınızın arttığını an be an fark ederseniz bu anlarda harekete geçmek yerine sakinleşmeniz gerektiğini anlarsınız. Bunu kendinize söyleyip gerçekleştirebildiğinizde ilişkinizde pişman olacağınız pek çok durumdan kendinizi koruyabilirsiniz.

Eşinize ilgi ve şefkat gösterme: Flört zamanlarında eşler birbirini tanımanın heyecanı ile birbirlerinin daha fazla farkındadır. Zamanla aynı evde otomatikleşen ve alışkanlığa dönüşen aktiviteler, içinde olduğunuz ama aslında içinde yaşamadığınız anlara dönüşür. Buna izin vermeyin. Eşinizle bir aradayken her şeyden uzaklaşıp ona odaklanın. Bütün ilgi, merak ve şefkat duygularınızı onunla paylaşın. 

False