GeriSağlık Müdürüm mü, eşim mi?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Müdürüm mü, eşim mi?

Müdürüm mü, eşim mi?
Abone Olgoogle-news

Bu durum evliliklerde önemli ölçüde sıkıntı yaratıyor.

Evli çiftlerin aynı iş yerinde çalışmalarının özel hayatlarını etkilediğini belirten Psikolog Ferahim Yeşilyurt, ilişkilerinin monotonlaşmaması için ayrı iş yerlerinde çalışılmasının uygun olduğunu belirtti.

Psikolog Ferahim Yeşilyurt, kimi zaman uzaklaşmanın, ayrı kalmanın çiftler arasında özlem duygusunu artırdığını söyledi.

Çiftlerin iş hayatında ve özel yaşamlarında sürekli birlikte olmak yerine, ayrı işyerlerinde çalışmasını tavsiye eden Yeşilyurt; "Evliliklerde önemli ölçüde sıkıntı yaşatan bir konu, kimin hangi alana müdahale edebileceğinin belirgin olup olmamasıdır. Eşler ilişki içindeki sınırlılıklarını belirlerse, hangi eşin işte nelere müdahale edip edemeyeceği konusunda anlaşılırsa, hareket için daha sağlam bir zemin sağlanmış olur. Evliliklerde sık sık tartışmalar, sözel çatışmalar yaşanabilir. Bunlar başlangıçta sıkıntı verse de, bazı faydaları da vardır. Gerilimi ve enerjiyi boşaltarak bir rahatlama sağlayabilir. Evlilikteki tartışmalar, özellikle iş hayatında çalışan kişiler tarafından daha kolay unutulur. Ancak iki eş de aynı yerde çalışıyorsa, çatışmanın unutulması yerine daha da tırmandırılması söz konusu olabilir” dedi.

İş yerindeki roller ve evdeki roller çatışırsa

İş yerindeki roller ile evdeki rollerin çatışabildiğini ve rol çatışmaları yaşanabildiğini anlatan Yeşilyurt, "Eşlerden biri müdür pozisyonundaysa, iş yerinde müdür rolündeki bir eşin verdiği bir görevi, diğer eş farklı yorumlayabilir. Aynı iş yerinde çalışan eşler, akşam eve gittiklerinde sürekli iş hayatı ile paylaşımlarda bulunurlarsa, paylaşımlar azalabilir ve bu durum sıkıntı meydana getirebilir.

Aynı iş yerinde çalışan çiftlere tavsiyeler

Öğle yemekleri ve molaları birlikte geçirme zorunluluğu duymamalıdırlar. Çünkü bu molalar, eşlerin arkadaşlarıyla daha iyi vakit geçirmesini sağlayabilir. İş rolleri ile aile rollerini birbirleriyle karıştırmamaya özen göstermelidirler. Bilinmelidir ki, olgun bir evlilik için eşlerin birbirlerini ayrı kişilikler ve ayrı benlikler olarak kabul edebilmesi gerekir. İki taraf da ilişki içinde özgürlüğünü yaşayabilmelidir. 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle