GeriSağlık Modern Yaşamın Kısırlıkla İlişkisi Ne?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Modern Yaşamın Kısırlıkla İlişkisi Ne?

Modern Yaşamın Kısırlıkla İlişkisi Ne?

Teknolojinin erkek sağlığı üzerinde olumsuz bir etki yarattığını duymuş muydunuz?

Teknoloji ilerliyor ve buna bağlı olarak yaşamımız da kolaylaşıyor. Peki, tüm bu kolaylıklar sağlığımız üzerinde olumsuz bir etki yaratıyor mu? Günlük yaşamda kullandığımız cep telefonu, diz üstü bilgisayar gibi cihazlar kısırlığa yol açıyor mu? Birçok kişinin merak ettiği bu soruların cevabını ve kısırlık hakkında bazı doğru bilinen yanlışları Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Aydın Arıcı anlatıyor.

Aşıların Kısırlık ile İlişkisi Var mı?

Şu ana kadar hiçbir aşının kısırlığa yol açtığı kanıtlanmadı. Bazı aşıların yan etkileri olabilir Ancak tetanozdan tutun da, difteri veya kabakulak aşısına kadar çocukluk döneminde tüm aşıların mutlaka yapılması gerekir. 

Erkeklerin Kaslarını Geliştirmek İçin Kullandıkları İlaçlar Kısırlığa Neden Olur mu?

Vücudunu geliştiren, daha fazla kas yapmak isteyen erkeklerin kullandığı bazı ilaçlar kasları geliştirirken sperm fonksiyonunu hemen hemen sıfıra indirir.

Antidepresanların ve Vitaminlerin Bilinçsizce Kullanımı

Kişi depresyondaysa cinsel fonksiyonlar en çok etkilenenlerden birisi olur. Erkekte iktidarsızlık görülür. Kadında da cinsel isteksizlik olabilir. Bu gibi durumlarda antidepresanların faydası vardır ancak çok yüksek dozda kullanıldığında cinsel fonksiyonu olumsuz yönde etkileyebilir. Tedavi dozunda kullanılması ve iyi takip edilmesi gerekir.

Elektronik Cihazlar Kısırlığa Yol Açan Nedenlerden Birisi midir?

Tüm cihazların bir arada zararlarının olacağı aşikar. Dolayısıyla bu aletlerin mümkün olduğunca vücuda yakın tutulmaması gerekir. Diğer taraftan şu ana kadar cep telefonlarının üreme fonksiyonlarını etkilediğine dair kanıtlanmış bir bilgi bulunmuyor.

Ayrıca, bütün gününü diz üstü bilgisayarla geçiren ve testis bölgesi bu nedenle sürekli sıcak kalan kişilerde üreme fonksiyonları olumsuz etkilenebilir.

False