Geri Çocuk Sağlığı Minik dişler için minik bir fırça seçin!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Minik dişler için minik bir fırça seçin!

Minik dişler için minik bir fırça seçin!

0-2 yaş aralığındaki çocuklarda diş bakımı nasıl yapılmalı?

Çocuklarda diş bakımına, ilk dişin çıktığı andan itibaren başlanmalı. Dişleri çıkmadan önce de bebeğinizi besledikten sonra diş etini yumuşak bir bezle silmeniz ağız sağlığı açısından iyi bir yöntem. 0-2 yaş aralığındaki çocuklarda diş bakımının nasıl yapılması gerektiğini ve diş bakım ürünü seçerken dikkat edilecekleri bir araya getirdik.

Süt dişleri 3-12 ay arasında görünmeye başlar ve 3 yaşına gelindiğinde genelde yerlerini tamamen almış olurlar. Çıkmaya başladıklarında bebeğiniz huzursuzlanabilir ve sürekli bir şeyler çiğnemek ister. Bu durumda diş çiğneme halkası gibi çiğneyebileceği bir şey verebilir ya da diş etlerine temiz bir parmakla masaj yapmayı deneyebilirsiniz.

Kalıcı dişlerin sağlıklı ve güçlü çıkmalarına yardımcı olduklarından süt dişlerin bakımını yapmak gerçekten önemlidir. İlk dişin çıkmasından hemen sonra sabahları ve yatmadan önce nazik, dairesel bir hareketle fırçalamaya başlamalısınız. Dişin içini, dışını ve diş etine kadar her yüzeyini, ayrı ayrı her dişe zaman ayırarak fırçaladığınızdan emin olun.

Bakım ürünü seçerken dikkat!

Çocukların dişleri yüzde 50 daha incedir. Bu yüzden uzman korumaya ihtiyaçları vardır. 2 yaş ve altı çocuklar için özel olarak üretilmiş dış fırçası ve diş macunu kullanımı, hem diş fırçalamaya alışkın olmayan çocukların rahat etmesini sağlar, hem de süt dişlerinin sağlıklı gelişimini destekler. Küçük ağızlarda rahatça kullanılmak üzere çocuklar için özel olarak tasarlanmış küçük uçlu ve yumuşak kıllı çocuk diş fırçasına bir parça florürlü diş macunu sürün.

Beslenme de çok önemli

Bebekler büyüdükçe tatları daha iyi ayırt etmeye başlar ve tatlı yiyeceklere yönelir. Oysa ki bu tatlı besinlerde bulunan şeker, çocuğunuzun ağzındaki doğal bakterilerle reaksiyona girer ve dişlere saldırarak çürüklere yol açan zararlı asitler üretir. Eğer süt dişleri çürük yüzünden erken yitirilirse, çocuğunuzun kalıcı dişlerinin gelişimini etkileyebilir.

Hangi sıklıkla diş hekimine gitmeli?

Çocuğunuzun ilk dişinin çıktığı andan itibaren diş hekimine gitmeye başlamalı ve diş hekimi aksini söylemedikçe her 6 ayda bir bu ziyareti tekrarlamalısınız.

Diş hekimini düzenli olarak ziyaret etmek çocuğunuzun diş bakımında önemli bir rol oynar. Bu ziyaretler çocuğun yeni ve bazen de garip ortama alışmasını ve yıllar boyu sürecek iyi alışkınlıklar edinmesini sağlar.

False