GeriSağlık Migren Ağrısına Çözüm Botokstan
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Migren Ağrısına Çözüm Botokstan

Migren Ağrısına Çözüm Botokstan

Belalı hastalık migren için yeni bir umut kapısı var.

Belalı hastalık migren için yeni bir umut kapısı var. Yapılan tüm çalışmalarda, botoks enjeksiyonları yapılan migren hastalarının yüzde 80’inin bu süre içinde daha az ve daha az yoğun migren acısı çektikleri, 4-6 ay süreyle migren ağrısı anlamında rahatladıkları ortaya çıktı.

Uzmanlara göre botoks, kasları rahatlatıcı özelliğinin yanı sıra sinir sinyallerinin iletimine de engel oluyor. Çalışmalar sırasında deneklerin yüzde 95’inde bir yan etkiye rastlanmaması ise yöntemin başarısını perçinliyor.

Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel, “Kronik migren tedavisi için botoks, potansiyel baş ağrısı belirtilerini ortadan kaldırmak için baş ve boyun etrafında çoklu enjeksiyon olarak aşağı yukarı 12 hafta uygulanır. Burada önemli olan hastanın kendisine botoksun uygun olup olmadığının doktoru tarafından karar verilmesidir” diyor.

ABD’den Onay

ABD’nin Gıda ve İlaç Yönetmeliği FDA, kronik migren sıkıntısı yaşayan erişkin hastalarda baş ağrılarını önlemek için Botoks enjeksiyon uygulamasını onaylamıştı.

Prof. Dr. Yücel, “Kronik migren tedavisi için botoks, potansiyel baş ağrısı belirtilerini ortadan kaldırmak için baş ve boyun etrafında çoklu enjeksiyon olarak aşağı yukarı 12 hafta uygulanır. Burada önemli olan hastanın kendisine botoksun uygun olup olmadığının doktoru tarafından karar verilmesidir” dedi. Prof. Dr. Yücel ayrıca, “Migren tedavisi gören hastaların ortak sıkıntıları, boyun ağrısı ve baş ağrısıdır. Botoks kronik migren, şiddetli koltuk altı terlemesi, blefarospazm, ya da şaşılık tedavisinde tavsiye edilen dozda kullanıldığında ciddi bir vaka oluşturmamaktadır. Botoks aynı zamanda kaşlar için de önerilen dozda kullanıldığında sorun yaratmaz” açıklamasında da bulunuyor.

Botoks Ağrıyı da Engelliyor

Migren ağrılarının büyük bir kısmının altta yatan nedeni baş bölgesindeki kasların gerginliği olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Yücel, şöyle devam ediyor:

“Migrende ağrı ataklarına neden olan kasların gerginliği ortadan kaldırılırsa, yani kaslar gevşetilirse, migren ağrılarına neden olan faktör de ortadan kaldırılmış olur. Migren tedavisinde birçok ağrı dindirici ilaç kullanılıyor. Ancak botoksun en büyük avantajı, ağrıyı geçirmesi değil, ağrının ortaya çıkmasını engellemesidir. Migren hastalarının büyük kısmı botokstan yarar görüyor.” 

False