GeriKişisel Bakım Meme protezi nedir? Meme protezi nasıl yapılır?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Meme protezi nedir? Meme protezi nasıl yapılır?

Meme protezi nedir? Meme protezi nasıl yapılır?

Daha iri, daha dolgun, daha büyük ve estetik memeler elde etmek için...

Meme büyütme ameliyatı ile daha dolgun, daha iri, estetik olarak daha güzel görünümlü göğüs oluşturmanın mümkün olduğunu söyleyen Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Doç . Dr. Zühtü Demir, Meme protez hakkında bilgileri paylaştı.

Dişiliğin ve doğurganlığın sembolü olan meme, genetik yapıya, coğrafi dağılıma ve insan fizyonomisine göre farklılıklar gösterir. Memeler kadın vücudunda belirli bir alanı işgal ettiği için her kadın güzel memelere sahip olmak ister.


Her zaman kadınlar doğuştan güzel memelere sahip olamayabilmektedirler ya da doğum, kilo alıp verme gibi nedenler ile memeleri deforme olabilmektedir.

ESTETİK CERRAHLARIN EN SIK YAPTIĞI AMELİYAT

Bazen de her iki memede çok ciddi asimetri olabilir. İşte bu nedenle meme büyütme ameliyatları günümüzde hem genç yaş grubunda hem de orta yaş grubunda estetik cerrahların en sık yaptıkları ameliyatlardan birisidir. Meme büyütme ameliyatının amacı daha iri daha dolgun daha büyük ve estetik olarak daha güzel memeler elde etmektir.

Meme protezi nedir Meme protezi nasıl yapılır

ÖZGÜVENİ ARTIRIYOR

Meme büyütme estetiği için en iyi adaylar olağan dışı beklentileri olmayan, yapılan girişimi vücudunu daha iyi bir görünüme kavuşturmak için bir düzeltme değişikliği olarak düşünen kişilerdir. Meme büyütme estetiği, görünüşünüzü daha güzel hale getirir, özgüveninizi artırır toplum içinde kendinizi daha iyi görünmeniz ve daha iyi hissetmeniz konusunda yardımcı olur.

Meme estetiğinde hedef hastanın beklentilerine ve vücut oranlarına en uygun sonuca ulaşmaktır. Eğer memeniz normalden küçükse meme büyütme ameliyatı için uygun aday olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda memeyi büyültmeye ve dolgunlaştırmaya yönelik yapılan girişimler ile daha dolgun, daha iri, estetik olarak daha güzel görünümlü meme oluşturmak mümkündür.

MEME BOYUTUNA NASIL KARAR VERİLİR?

Yeni meme boyutu kişinin arzusu, vücut ölçüleri ve memenin durumu dikkate alınarak cerrah ve kişinin ortak kararı ile belirlenir. Ancak dolgunluğunu yitirmiş, gevşemiş ve ileri derecede sarkmış olan memelere, tek başına protez yerleştirme ameliyatı uygulandığında tatmin edici sonuçlar elde edilemeyebilir. Bu tür sarkık memelere protezin yerleştirilmesi ameliyatına ek olarak meme dikleştirme ameliyatı da yapılmalıdır.


MEME BÜYÜTME İÇİN

Meme büyütmek için kullanılan materyal silikon protezlerdir. Bu protezlerin bugüne kadar insan vücuduna herhangi bir zararlı etkisi saptanamamıştır. Ayrıca silikon sadece estetik meme ameliyatlarında değil, yıllardır kalp ve damar cerrahi, göz, kbb, beyin cerrahi ameliyatlarında da yaygın şekilde kullanılan bir materyaldir. Meme protezleri gelişen teknoloji ile beraber bugün kohesiv yapıda üretilmektedir. Protez delinse bile silikon dışarı akmamaktadır.Bazı kişilerde protezin belli süre dayandığı ve bu sürenin sonunda değiştirilmesi gerektiği gibi yanlış bir kanaathakimdir fakat bu doğru değildir. Meme protezi ile memesi büyütülen bir hasta herhangi bir sorunu olmadığı sürece ömür boyu protezi kalabilir. Amerikan gıda ve ilaç dairesi (FDA) tarafından ABD’de kullanımına izin verilmiş olan protezler kullanılmaktadır. Bu da silikonun oldukça güvenli bir materyal olduğu hakkında bir fikir verebilir.

 

Meme protezi nedir Meme protezi nasıl yapılır
 

OPERASYON ÖNCESİ

Meme büyütme ameliyatı olma düşüncesi olan bir kişinin ilk olarak yapması gereken inanacağı ve güveneceği bir estetik cerrahi uzmanını belirlemesi ve muayene olmasıdır. Bu aşamada cerrah seçimi çok önemlidir. Çünkü meme büyütme ameliyatları iyi yapılırsa çok iyi sonuç verirken, kötü yapılırsa düzeltilmesi ve telafisi zor sonuçlar verir. Burada cerrahın el becerisi ve tecrübesi çok önemlidir. Bu görüşme ve muayane esnasında kişinin boyu, kilosu, vücut ölçüleri, göğüs kafesinin yapısı, memelerinin büyüklüğü, deri yapısı ve meme guddesinin durumu değerlendirilir. Bunlar meme büyüklüğünü, ameliyatın şeklini ve ameliyatın sonuçlarını etkileyecek faktörlerdir. Ameliyat olması durumunda olası sonuç üzerinde kişinin cerrahı ile konuşması gerekir.

Memenin bariz olarak sarkık olduğu vakalar için, cerrah meme büyütme ameliyatına ek olarak meme derisini azaltacak, yeniden şekillendiren bir yöntem önerebilir. İlk ziyaret esnasında cerrahınız, kullanılacak cerrahi teknik, anestezi, ameliyatın nerede yapılabileceği, cerrahinin gerçekçi olarak neleri başarabileceği gibi sizin durumunuza özel detayları açıklayacaktır. Her yıl başarıyla binlerce meme büyültme ameliyatı uygulanmaktadır. Buna rağmen, sizin bu cerrahinin muhtemel riskleri ve ilgili komplikasyonlar hakkında bilgilendirilmiş olmanız gerekir. İnfeksiyon ve sınırlı kan birikimi gibi ameliyat sonrası komplikasyonlar nadirdir ve tedavi edilebilir.


MEMELERİN BÜYÜKLÜĞÜ

En sık sorulan soru operasyon sonrası meme büyüklüğünün ne kadar olacağı yönündedir. Estetik açıdan ideal meme büyüklüğünün bir ölçüsü yoktur. Her kadının vücut ölçüleri farklı olduğu gibi meme ölçüleride farklıdır. Memelerin büyüklüğüne vücut ölçüleri değerlendirilerek karar verilir. İdeal meme büyüklüğü, varlığını hissettirecek kadar büyük, fakat elbiseden taşmayacak şekilde ve doğal görünümlü olmalıdır.

Bu arada önemli bir konuda sütyen bedenleridir. Ülkemizde satılan pek çok sütyen 70-75-80 vb gibi adlandırılmaktadır. Bu sayılar meme altından göğüs çevresinin ölçümüdür ve sayı arttıkça bir miktar cup büyüklüğü de artar. Sütyenlerin bir kısmında ise iki parametre vardır. Göğüs çevresi ayrı değerlendirilir ve meme büyüklüğü ayrı değerlendirilir. Göğüs kafesi çevresi 75-80 vb veya inç ölçüsüyle 32-34 vb şeklinde giderken aynı zamanda A, B, C, D, E, F gibi cup büyüklükleri vardır. Yani örneğin 85 beden bir sütyenin 85A, 85B, 85C gibi değişik cup bedeni olan alt tipleri vardır.

İdeal sütyen numaralandırması bu şekilde olmalıdır. Çünkü geniş göğüs kafesi olan bir hastanın memeleri küçükse bu hasta 90 beden sütyeni giydiği zaman meme tam olarak oturmaz. Hastanın destek koyması gerekir. Diğer taraftan hastanın sütyen ölçüsü 90 dır yani sanki ideal meme büyüklüğü var gibidir.

 

Meme protezi nedir Meme protezi nasıl yapılır
 

Yaptığımız meme büyültme ameliyatı hastanın göğüs kafesi çevresini değiştirmez. Yapılan ameliyat cup büyüklüğünü değiştirir. Yani A olan cup beden B, C, D olabilir ama meme çevresi 80 ise hep 80 kalacaktır.

Meme ölçüleri sütyen numarasından ziyade, cup size olarak tanımlanır. A cup en küçük meme yapısını ifade ederken, B, C, D, E cuplar giderek artan büyüklükleri ifade eder.

MEME PROTEZİNİN TİPİ:

Silikon ile meme büyütme operasyonunun sonucu, kullanılan protez tipi ile bağlantılıdır. Protez teknolojileri de zamanla gelişmiştir. Son zamanlarda hastalarımızın talebi “damla” şekilli protezdir. Ortada bir gerçek var ki o da göğsün yuvarlak olmadığıdır. Yukardan hafif bir eğimle meme başına doğru yükselir ve meme başından sonra daha keskin bir yay yaparak meme altına doğru döner. Bu ihtiyaç nedeniyle anatomik protezler üretilmeye başlanmıştır.

Kullanılacak olan meme protezinin tipine, yapısına ve büyüklüğüne hasta ile yapılan görüşme ve ameliyat planlaması sırasında karar verilebilir. Burada göğüs kafesi ve memelerin şekli, hastanın boyu ve vücut yapısı önemlidir. Önemli olan muhakkak damla protez kullanmak değil, damla şeklinde meme isteniyorsa onu elde etmektir. Memesinin üst kısmı dolgun olmayanlarda damla şekilli protezler buradaki dolgunluğu tam olarak sağlayamayacaklardır. O nedenle ihtiyacı karşılayacak protez kullanılmalıdır.


MEME PROTEZ OPERASYONU

Meme büyütme ameliyatı tipik olarak küçük göğüslerin veya doğum sonrası küçülmüş göğüslerin büyütülmesi için uygulanır. (Aynı zamanda mastektomi sonrası rekostrüksiyon sonrasında oluşmuş asimetriyi dengelemek amacıyla uygulanabilir.) Yöntem kapsamı hangi değişikliklerin arzulandığına ve cerrahın neyi uygun gördüğüne dayanır.

Meme büyütme ameliyatı genel anestezi ya da sedasyon ile desteklenmiş lokal anestezi altında yapılabilir. Ortalama ameliyat süresi yapılacak girişimle orantılı olarak 1 – 2 saat sürer. Hastanede çoğu zaman yatmak gerekmez.

MEME BÜYÜTMEDE KULLANILAN TEKNİKLER

Göğüs büyütmede kullanılan birkaç cerrahi yaklaşım vardır. En sık kullanılan teknikler, meme alt kısmının göğüs kafesine kavuştuğu bölgenin hafif üzerine yapılan meme altı kesisi veya meme başının çevresindeki koyu renkli derinin (areola) alt sınırı boyunca yapılan yarım daire şeklindeki areola çevresi kesisidir. Daha nadir kullanılan ise koltuk altına yapılan aksilla kesisidir. Protez kas altı ya da kas üstü yerleştirilebilir. Hangi tekniğin uygulanacağı cerrahın deneyimi ve tercihi ile ilişkilidir.

 

Meme protezi nedir Meme protezi nasıl yapılır
 

Ameliyatı takiben göğüslere pansuman uygulanır, sütyen kullanılır. Ameliyatdan sonra ağrı basit ağrı kesicilerle kolaylıkla kontrol edilebilir ve bir iki gün içinde geçer. Eğer protez kas altı yerleştirilmişse o zaman bir hafta kadar hafif kas ağrıları devam edebilir. Profilaktik 5 gün süreyle antibiyotik kullanmak gerekir. Kullanılan dikişler eriyen dikiştir, alınması gerekmez. İkinci haftadan sonra size gösterilecek masajı size söylenecek belirli bir süre uygulamanız önerilecektir.

Kişi 3 – 5 gün sonra işine dönebilir. Ameliyattan hemen sonra karşılaşılabilecek en önemli problem geç dönemde protez etrafında kapsül oluşumudur. Bu riski en aza indirmek için protezi ya kas altına ya da meme bezi arkasında ise kas fasyasının altına yerleştirilmektedir. Bu şekilde kapsüler kontraktür dediğimiz komplikasyonu minimale indirmek mümkün olmaktadır.

Sonuç olarak meme büyütme ameliyatı ile daha dolgun, daha iri, estetik olarak daha güzel görünümlü göğüs oluşturmak mümkündür.

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Doç . Dr. Zühtü Demir

False