GeriKişisel Bakım Meme küçültme ile ilgili bilinmeyenler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Meme küçültme ile ilgili bilinmeyenler

Meme küçültme ile ilgili bilinmeyenler

Meme küçültme ya da büyütme emzirmeye engel mi?

Kadınlarda göğüslerin büyük olması çeşitli sorunlara neden olur. Sırt ağrısı oluşması, meme altlarında terleme sık görülen ve rahatsızlık verici problemlerin başında gelir. Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sadullah Karun, bu sorunları yaşayanlara meme küçültme ameliyatları hakkında merak edilenleri anlattı.

Memelerin vücudun bir parçası olduğu düşünülürse kilo alıp vermeden etkilenerek büyüyüp küçülmesi beklenmelidir. Ancak vücudun genel yapısıyla orantısız olarak büyük olması yapısal, ailevi olarak kabul edilir ve genellikle ergenlik çağından hemen sonra ortaya çıkmaya başlar. Bu nedenle çok erken çağda 17-18 yaşında küçültme isteğiyle estetik cerraha başvuran çok sayıda bayan vardır. Bu genç bayanları asıl sıkan arkadaşlarına oranla rahat kıyafet giyememe, spor yaparken zorlanma olmaktadır.

Meme küçültme ya da büyütme emzirmeye engel değil!

Meme küçültme, bahsedilen nedenlerden dolayı çok eskiden beri talep edilen bir ameliyat olmuştur ve bunun için birçok ameliyat yöntemi gelişmiştir. Bunlar birbirinden çok farklı yöntemler olsalar da dışardan bakılınca genel olarak bırakılan ameliyat izine göre sınıflara ayrılabilir. Çünkü hastayı ameliyat yöntemine kıyasla geriye kalan ameliyat izi daha çok ilgilendirmektedir. Bu izler meme altında kısaca ters duran T harfi şeklinde veya İ harfi şeklinde olmaktadır.

Meme küçültme ameliyatlarında bazı yöntemler daha koruyucu olsa da önemli miktarda meme dokusu çıkarıldığı için bu hastalarda daha sonra emzirme sorunu oluşabilir, bu nedenle doğurganlık çağında olan kadınların doğum yaptıkları takdirde emzirme problemi yaşayabilecekleri konusunda bilgi sahibi olmaları gerekir.

Meme küçültme ameliyatı hangi mevsimde yapılmalı?

Meme küçültme ameliyatlarında hastanın vücut yapısı dikkate alınarak ona uygun ölçüde meme oluşturulmalıdır, buradan da anlaşılacağı gibi her hastanın ameliyattan sonraki meme ölçüsü aynı olmamalıdır. Hastanın hastanede bir gün kaldıktan sonra birkaç gün evde dinlenmesi ve bir hafta kadar sonra işine başlaması genel yaklaşımdır ve bu ameliyatların yaz veya kış aylarında yapılması gibi bir ayrım yoktur. Meme küçültme ameliyatı hemen daima meme dikleştirme işlemi ile beraber olmaktadır ve bazen meme dikleştirmeye ihtiyaç küçültme ihtiyacından fazla olmaktadır. Küçültülmüş memelerin daha sonra vücuda oranla yeniden büyümesi söz konusu değildir ve ameliyatın yaş sınırı yoktur. Memelerin küçültülmesi bir hastalık nedeni olmadığı gibi memelerde hastalık çıkma ihtimalini de azaltabileceği düşünülmelidir çünkü hastalığa neden olabilecek veya ameliyat esnasında hastalık taşıyan meme dokusu alınabilmektedir.

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sadullah Karun

Meme küçültme ile ilgili bilinmeyenler

False