GeriSağlık Meme küçültme ameliyatı ile kanser riski azalıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Meme küçültme ameliyatı ile kanser riski azalıyor

Meme küçültme ameliyatı ile kanser riski azalıyor

Her 8 kadından birinde kanser görülüyor!

Pamukkale Üniversitesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dali öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Özcan, meme küçültme ameliyatının meme kanserine yakalanma riskini yüzde 70'e ulaşan oranda azalttığını söyledi.

Dr. Hakan Özcan, yaptığı açıklamada, memeye dokunulduğunda ele bir kitlenin gelmesi, meme başından kanlı ve sulu bir akıntının gelmesinin, ciltte oluşan değişikliklerin, meme başında ve meme cildinde çekilmelerin, koltukaltı lenf bezlerinde ele gelen sertliklerinin, memede büyümelerin meme kanserinin belirtileri arasında olduğuna dikkati çekti.

Türkiye'de kadınların meme kanserine yakalanma riskinin arttığını, her 8 kadından birinde kanser görüldüğünü kaydeden Özcan, meme kanserinden korunmak için kadınların düzenli olarak genel cerrahi uzmanına muayene olmasının önemli olduğunu vurguladı.

Yapılan tetkiklerde, tespit edilen risk düzeylerine göre kontrol sürelerinin 6 ay ile 1 yıl arasında değiştiğini ifade eden Özcan, "Bu kontrollerin yanında eğer bir kadın yeterli çocuk sayısına sahipse, göğüslerinde ciddi oranda irilikler mevcutsa meme küçültme ameliyatlarıyla, memenin büyüklüğünü göre yüzde 20 ile 70 arasında değişen oranda meme dokusunu uzaklaştırmaktayız. Uzaklaşan dokularda içerisinde kanser riski olabilecek hücreleri memeden uzaklaştırma anlamına gelmektedir. Yani meme küçültme ameliyatı, meme kanserine yakalanma riskini yüzde 70'e ulaşan oranda azaltıyor" dedi.

Özcan, yeterli çocuk sahibi olan ve iri göğüslü olan kadınların, pişik, mantar, omuz ve sırt ağrısı, duruş bozukluğu gibi ilave rahatsızlıklarla baş etmesi ve meme kanserine yakalanma riskini azaltması için meme küçültme ameliyatını tercih etmelerini önerdiğini sözlerine ekledi.

A.A

False