GeriKanuni Hak Ve Yasalar Medikal Estetik Alanında Yeni Yasa
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Medikal Estetik Alanında Yeni Yasa

Medikal Estetik Alanında Yeni Yasa

Güzellik hizmeti artık uzman ellerde ve sağlıklı bir ortamda yapılacak.

Türkiye’de Medikal Estetik alanda birbiri ardına açılan güzellik merkezlerinin denetiminin güçleşmesi yeni bir düzenlemenin yolunu açtı. Türkiye’deki 3000 güzellik merkezinden yaklaşık 200 merkez, Sağlık Bakanlığı onayıyla poliklinik statüsüne geçti.

Sağlık Bakanlığı yaklaşık üç sene önce “Güzellik Merkezi” kavramını ortadan kaldırıldı ve bu uygulamaların hastane, poliklinik veya ilgili branş hekimlerinin özel muayenehanelerinde yapılmasını öngördü. Bunun yanı sıra bu alanda hizmet verse dahi kuruluşların tabelalarında ‘Estetik’ ve ‘ Güzellik’ kelimelerini kullanmalarını da yasakladı. Yasal süreç sonunda 760 güzellik salonundan 278 tanesi poliklinik oldu, kalan güzellik merkezleri güzellik salonlarına dönüştü. 

Yeni yönetmelik kararına göre; cilt bakımı, manikür, pedikür gibi kısmi çalışmalar, güzellik salonu ve kuaförlere bırakıldı; ancak epilasyon da dahil diğer bütün hizmetlerin doktor gözetiminde ve poliklinik ortamında olması şartı getirildi. 

Uzman Doktor Tülay Türksoy Akvardar; “Bu yeni yasa ile birlikte güzellik hizmeti artık uzman ellerde ve sağlıklı bir ortamda yapılacak. Lazer epilasyon, botoks, dolgu, lazerle leke, damar, akne izi tedavisi, kimyasal peeling gibi işlemlerin sadece ilgili branş hekimlerinin muayenehaneleri, poliklinik, tıp merkezi ve hastane gibi sağlık kuruluşlarında uygulanacak olması sevindirici” dedi. 

False