GeriEtkinlikler Marmaray ile asrın yolculuğu başladı!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Marmaray ile asrın yolculuğu başladı!

Marmaray ile asrın yolculuğu başladı!

İki kıtayı denizaltından bağlayan Marmaray, halka açık seferlere başladı.

Asya ve Avrupa’yı denizaltından birbirine bağlayan Marmaray’ın açılış töreninin ardından, halka açık seferler yapılmaya başlandı.

Öğle saatlerinden itibaren Marmaray Yenikapı durağı vatandaşların akınına uğradı. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı alana pankart ve bayraklarla gelen vatandaşlar, Üsküdar'daki açılış töreninden sonra Marmaray treni ile Yenikapı'ya gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bazı bakanlara tezahüratlarla sevgi gösterisinde bulundu.

“3 dakikada karşıya geçmek şaka gibi geldi.”

Yenikapı'daki durağa gelenler, protokolün alandan ayrılmasının ardından, ücretsiz olarak gişelerden geçerek trene bindi. Asya ile Avrupa'yı denizaltından birbirine bağlayan Marmaray'da, halka açık seferlere de başlandı.

Öğle saatlerinden itibaren Üsküdar'a geçmek için alanda treni beklediğini ifade eden Şükrü Kaya, "3 dakikada karşıya geçmek önce şaka gibi geldi bana. Fakat seferlerin başlamasıyla birlikte, bu keyifli yolculuğu ben de yaşamak istedim. İşim burada olduğu için artık bu güzergahı sık sık kullanacağım" dedi.
Anadolu Yakası'nda oturan Muhammed Emin Kahraman (17) ise öğrenci olduğunu ve dershanesinin Avrupa Yakası'nda bulunduğunu belirterek, "Bence asrın projesi bu. Denizin altından karşı yakaya geçmek çok güzel olacak. Ben projeye ilk başlandığı zaman projenin bitebileceğine inanmıyordum. Fakat bugün açılışına şahit olmak beni çok sevindirdi" şeklinde konuştu.

Sultangazi'de bir fabrikada çalışan işçi Hacı Osman Arbağ (42) ise işe gidip gelmenin en zor tarafının yolculuk olduğunu ve Marmaray projesini duyduğunda çalışmaların hemen bitmesini arzu ettiğini belirtti. Üsküdar'a geçmenin 4 dakika olduğuna hala inanamadığını kaydeden Arbağ, "Bu yolculuğu ilk gün denemeliyim diye düşündüm. Saat 14.00'ten beri karşı yakaya geçmeyi bekliyorum. Yolculuk 15 gün ücretsiz olacakmış zaten. Artık bu hatla işe gelip gideceğim. Emeği geçenlere teşekkür ederim" diye konuştu.

AA

False