GeriBebek Sağlığı Mama sandalyesi alırken nelere dikkat etmek gerekir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mama sandalyesi alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Mama sandalyesi alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Bebeklerin mama sandalyesine oturmaya başlaması ile birlikte artık sofrada birlikte yemek yemeye başlayabilirsiniz. 6. aydan itibaren desteksiz oturmaya başlayan bebeğinize mama sandalyesi alırken nelere dikkat etmek gerekir? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Meral Saraçel Benbiçaço, bebeğin sağlığını ve güvenliğini göz önünde bulundurarak mama sandalyesi seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar konusunda aileleri bilinçlendiriyor.

Mama sandalyesi alırken nelere dikkat etmek gerekir

MAMA SANDALYESİ ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

 • Aldığınız her eşya gibi mama sandalyesini alırken de kısa süreli kullanım yerine, ileri yaşlarda da kullanılabilecek bir ürünü tercih edin. Yani önce mama sandalyesi olarak, 2- 3 yaşından itibaren ise masa ve sandalye niteliğinde olacak tipte bir mama sandalyesi seçin.
 • Dengesi bozulmayan, her türlü sallanma ve tepinmeye dayanıklı bir mama sandalyesi tercih edin.
 • Bebeğin mama sandalyesinde ayağa kalkabileceğini de düşünerek, ürünün emniyet kemeri olup olmadığına bakın.
 • Dişleri çıkarken, önüne gelen her şeyi ısırabileceğini veya yalayabileceğini göz önüne alın. Bu nedenle üzerinde kolay çıkabilen boncuk, yapıştırılmış düğme ve ilavelerin olmadığı ürünleri seçin.
 • Ayrıca mama sandalyesinde sivri çıkıntıların olmamasına da dikkat edin.
 • Uzun yıllar içinde oturabileceği ve üzerinde çıkarılabilir ilave desteklerin bulunduğu bir mama sandalyesini tercih edin.
 • Yemek yedirirken, bebeğinizin yemekleri püskürtebileceğini veya kusabileceğini düşünerek, yıkanabilir olanlarını seçin.
 • Mama sandalyesinin yemek masanızdan daha yüksek veya çok alçak olmamasına dikkat edin. Sandalyenin, bebeğiniz otururken masayı rahat görebileceği bir yükseklikte olmasına özen gösterin.
 • Çin malı, üzerinde kanserojen boyalı kaplamalar ve döşemeler olan mama sandalyelerini almaktan kaçının.

Mama sandalyesi alırken nelere dikkat etmek gerekir

YÜRÜTEÇ Mİ MAMA SANDALYESİ Mİ?

Çocuk Doktoru Pınar Ergül'den yürüteç yerine iyi bir mama sandalyesi alınması gerektiğini söylüyor.

Mama sandalyesi çocuğun hayatında önemli bir yer tutmalı. Ek gıdalara başlandığında ortalama 5-6 ay civarında her bebekli aileye gerekli diye düşünüyorum.

Ek gıdalar, kesinlikle dik ve oturur pozisyonda verilmelidir. 

Mama sandalyesi sayesinde çocuk aile sofrasına katılabilir. Aile yemek yerken bebeğin onlarla birlikte olması hem yemek hem öğün kavramını geliştirmek açısından önemlidir. 

Mama sandalyeleri 3 hatta 4 yaşına kadar kullanılabilir. Uzun süre kullanıldığı için sağlam, taşınabilir hatta yeri geldiğinde sökülüp takılabilir olması önemlidir.

Çocuğu sabitlemek açısından bağların iyi olmasına dikkat etmeliyiz. Aksi takdirde çocuk kayabilir veya düşebilir.

Şu anda piyasada ana kucağı tarzında düşünülmüş ürünler var. Oturma kısmı kademeli olarak yatabiliyor. Bu tür sandalyeler çok kullanışlı. Tam olarak oturamayan çocuklarda bunlar kullanılabilir.

Son olarak mama sandalyesinin kolay temizlenebilir materyalden yapılmış olmasına dikkat edilmelidir.

HÜRRİYET AİLE ÖZEL

False