GeriBebek Beslenmesi Mama alırken bunlara dikkat!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mama alırken bunlara dikkat!

Mama alırken bunlara dikkat!

Mamanın içeriği kadar ambalajı da önemli.

Bebeğine süt veremeyen ya da sütü yetersiz gelen annelerin mama satın alırken nelere dikkat etmek gerekiyor? SGS Türkiye Tüketici Ürünleri Gıda Bölümü Teknik Satış Yöneticisi Nur Altuğ, mama seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini şöyle sıralıyor:

” Mama seçerken, içeriğindeki protein, yağ miktarının anne sütüne yakın olması, nişasta ihtiva etmemesi, kontamine (dışarıdan bulaşma ile saflığını kaybetmiş) olmaması aranılacak en önemli özelliklerdir. Günümüz koşullarında, teknolojik ve klinik ilerlemelerle bilinen markaların hemen hemen hepsinde aynı değerde olması mümkün olmamakla birlikte anne sütüne yakın içerik karşılanıyor. Asıl önemli olan, mamanın içinde neler olduğundan çok neler olmamalı sorusunun cevabıdır.” diyor.

Bebekler, en az 1 yaşına kadar hatta mümkünse 1,5 yaşına kadar kesinlikle kutu sütlerle veya açıkta satılan inek sütleriyle beslenmemelidir. İnek sütü bilinenin aksine bebeklerde demir eksikliğine, kansızlığa ve gizli bağırsak kanamalarına neden olur. Bunun yanında mama olduğu iddia edilen pirinç unu ve nişasta gibi ürünler bebeğin protein, vitamin ve mineral gibi gerekli ihtiyaçlarını karşılayamaz. Bu tür mamalar ve inek sütü ile de bebek doyar ancak; büyüme ve gelişim geriliği, hastalıklara karşı direnç düşüklüğü ile karşılaşılır. Ayrıca içeriğinde şeker ve şeker içeren mamalar da bebek beslenmesinde uygun değildir. Bebeği şekere bağımlı hale getireceği için anne sütünü bırakmasına dahi sebep olabilir.

Altuğ, “ Bazı mama markaları kendi internet siteleri üzerinden, yaptırdıkları kontrol analizlerinin sonuçlarını paylaşıyorlar, mama seçilirken bunlar da incelenebilir ve ona göre karar verilebilir.” önerisinde bulunuyor.

Mamanın içeriği kadar ambalajı da önemli

Ambalaj, tüm gıdalarda olduğu gibi bebek mamasında da çok önemlidir. Üretildiği andaki özellikleri muhafaza etmesi açısından kesinlikle hasar görmüş, yıpranmış, yırtılmış, patlamış ürünler kullanılmamalıdır. Son kullanma tarihine dikkat edilmeli ve etiketin üzerinde belirtilen saklama koşullarına uygun şartlarda kullanıma sunulduğundan emin olunmalıdır. Cam kavanozlu, kilitli ambalajlı mamalar, açıldıktan sonra belirli süre kullanılabildiği, bu süre içerisinde muhafazasını kolayca sağlayabildiği için bu ambalaj çeşitleri tercih edilmelidir.

False