GeriEtkinlikler Maltepe Üniversitesi büyük bir yeniliğe imza atıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Maltepe Üniversitesi büyük bir yeniliğe imza atıyor

Maltepe Üniversitesi büyük bir yeniliğe imza atıyor

Maltepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitim Bilimleri Anabilim Dalı Eğitim Yönetimi ve Denetimi Yüksek Lisans Programı büyük bir yeniliğe imza atıyor.

Uzun zamandan beri okul yöneticilerinin yetişmesine olanak sağlayan Eğitim Yönetimi ve Denetimi Tezli Yüksek Lisans Programı bu defa, IB Dünya Okulları yöneticileriyle, yönetici adaylarının ve uluslararası standartları yakalamak isteyen eğitim liderlerinin “Uluslararası Bakalorya Liderlik Sertifikası”nı da edinebilecekleri bir yüksek lisans programı olarak kendini yeniliyor. Eğitim Yönetimi ve Denetimi Yüksek Lisans derecesiyle birlikte edinilebilecek “IB Liderlik Sertifikası” 21. yüzyılın eğitimcilerine kariyerlerinde yeni ufuklar açacak, uygulamalarında daha öngörülü, etkin ve proaktif liderler olarak hedeflerine ulaşmalarında yardımcı olacak.
Üniversitelerle işbirliğine ve eğitim programlarının bilimsel araştırmalarla desteklenmesine önem veren IB Organizasyonu, öğretmenlerin sınıf içi performanslarını artırmak üzere “IB Öğretmenliği Sertifika Programları”nı (IB Certificates in Teaching and Learning) geliştirmekte ve bu programlar dünyanın dört bir yanında işbirliği yapılan kırk dolayında üniversitede sunulmaktadır.

EĞİTİM YÖNETİCİLİĞİNİN ÖNEMİ VE IB EĞİTİM LİDERLİĞİ SERTİFİKASI

Son yıllarda, yöneticilerin öğretmenlerini desteklemedikleri takdirde okullarda olumlu değişikliklerin yapılamadığı iyice anlaşıldığından, yönetici ve öğretmen eğitimlerine özellikle önem verilmeye başlanmıştır. Örneğin IB, okulların ortalama iki yıl süren akreditasyon sürecinde öğretmenlerin program için gerekli eğitimleri almasını öngörürken, son zamanlarda önceliği okulun lider kadrolarının eğitimine vermeye başlamış ve programı anlayıp öğretmenleri gereğince destekleyebilmesi için ilk olarak okul müdürünün IB yönetici eğitimi çalıştaylarına katılımını öne çıkarmıştır. Öğretmenlik sertifikalarına ek olarak yine üniversitelerle işbirliği içinde “IB Liderlik Sertifikası Programı”nı (IB Leadership Certificate) geliştirmiş ve eğitim liderlerinin araştırmaya önem vererek kuramsal olanla uygulamaya ilişkin olanı birleştirerek daha öngörülü, proaktif ve bilinçli liderlik yapabilmelerini hedeflemiştir.

Henüz dünyada çok az sayıda olan bu öncü programı IB ile işbirliği içinde Maltepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü çatısı altında sunmaya başlamaktan gurur duyuyoruz. Maltepe Üniversitesi, Eğitim Yönetimi ve Denetimi Programıyla birlikte sunulan IB Liderlik Sertifikası, bu çabaları bir adım daha ileri götürerek eğitimcilerin çalışmalarını daha derin bir anlayış ve bilinçle yürütmelerine imkân sağlayacaktır. Programı başarıyla tamamlayacak olan eğitimcilerin, eğitim liderlerinin IB Dünya Okullarına büyük katkı sağlayacaklarından eminiz.

IB Organizasyonu ile anlaşmalarımız gereği Eğitim Yönetimi ve Denetimi Tezli Yüksek Lisans Programının öğrencileri IB’nin zengin on-line kaynaklarından da yararlanabilecek ve dünyanın her yanında IB okullarında görev yapan eğitimciler ağına katılacak. Böylelikle hem en yeni gelişmeleri izleyebilecek hem de konuya ilişkin güncel tartışmalarda yer alarak alanlarında bilgilerini derinleştirme fırsatına sahip olacaklardır. 

ÇALIŞIRKEN SÜRDÜRÜLEBİLECEK BİR PROGRAM YAPISI

Her şeyin çok hızlı değiştiği çağımızda, eğitimcilerin kendilerini yenilemeleri, yaşam boyu eğitim anlayışı ile hizmet içinde de eğitimlerini sürdürmeleri son derece önemli. Maltepe Üniversitesi olarak hem YÖK’ün gereklerini karşılayacak hem de öğretmenlerin okuldan minimum sürelerle uzak kalarak bu eğitimi alabilmelerine olanak sağlayacak bir program hazırlamaya yoğunlaştık.

IB SERTİFİKALI EĞİTİM YÖNETİMİ VE DENETİMİ PROGRAMININ EĞİTİMCİYE KAZANDIRACAKLARI

• İşine ara vermeden sürdürebileceği bir programa katılarak kendini yenileme fırsatlarından yararlanma,
• Yönetim becerilerini geliştirirken uluslararası uygulamalardan da yararlanarak daha derin bir anlayış ve geniş bir vizyona sahip olma,
• Eğitim alanında uluslararası programları ve IB’yi anlama sayesinde rekabette avantajlı duruma geçme,
• Uluslararası eğitimcilerin bulunduğu bir ağa (network) dahil olarak her zaman güncel kalma,
• Araştırma ve yayın yapma fırsatını yakalama.

Program Özeti

• İki yıl süreli bir programdır.
• İngilizce ve Türkçe olmak üzere çift dilli bir eğitim verilmektedir.
• İlk yıl her yarıyılda 4 ders olmak üzere toplam 8 ders alma olanağı sağlanmaktadır.
• Sertifika kapsamındaki dört dersten birini on-line, diğer üçünü ise yüz yüze yoğunlaştırılmış dönemlerde tamamlamak mümkündür.
Yüz yüze eğitim her yarıyılda hafta sonları da dahil olmak üzere yoğunlaştırılmış olarak 3 yarıyılda tamamlanır (yarıyıl başı ve ortasında 5’er, sonunda 4 günlük dönemler).
• İkinci yıl bir seminer dersi ve tez çalışması yapılır.
• Tez İngilizce olarak yazılır.
• Başarılı öğrenciler Eğitim Yönetimi ve Denetimi Yüksek Lisans Derecesiyle birlikte IB Liderlik Sertifikası da alırlar.

Katılım Koşulları

Maltepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsüne doğrudan başvurarak ya da www.maltepe.edu.tr/tr/ib.liderlik sayfasını ziyaret ederek ayrıntılı bilgi alınabilir.

False