GeriSağlık Lokantalarda artık porsiyonların kalorileri yazacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lokantalarda artık porsiyonların kalorileri yazacak

Lokantalarda artık porsiyonların kalorileri yazacak

Sağlık Bakanı Recep Akdağ: “Ne kadar kalori aldığınızı öğreneceksiniz.”

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, obeziteyle savaş konusunda yeni projelerini anlattı. Akdağ, lokanta ve pastanelerde artık porsiyonların kalori tablosunun mutlaka bulunmasını sağlayacaklarını belirtti.

Akdağ, lokanta ve pastanelerde artık porsiyonların kalori tablosunun mutlaka bulunmasını sağlayacaklarını belirtti. Akdağ, NTV’de yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi:

"Obezite ile mücadelenin başındayız. Medya kampanyamıza üç ay önce başladık. Saha araştırması yaptık, inanılmaz güzel sonuçlar var. 2223 kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre, yüzde 94’ü söylediklerimizi dinlemiş. 15 yaşın üzerindeki vatandaşlarımızın üçte biri, “Kampanyayı öğrendim daha fazla hareket ediyorum” diyor. Bir o kadar insan da ‘Porsiyonları küçülttüm’ diyor. Şimdi porsiyon küçültmeyi genişleteceğiz. Kanun çıkarıp tabakları küçültemeyiz. Lokanta ve pastanelerde yiyecekler verilirken, yiyeceğin kalori hesaplamalarıyla verilmesini sağlayacağız. Tarım Bakanlığı ile çalışıyoruz. Ne kadar kalori aldığınızı öğreneceksiniz. Kimseye ‘daha az ye’ diye kanun çıkaramayız. Herkesin ağzının fermuarı kendi elinde.”

“Uygulama önümüzdeki günlerde şekillenecek”

Meslek odası temsilcisi ise çalışmayı TV’den duyduklarını ancak kendilerine herhangi bir yazının gönderilmediğini belirtiyor. Akdağ’ın açıkladığı kalori düzenlemesine yönelik konuşan İstanbul Pastacılar Odası Genel Sekreteri Saadettin Çetin, “1 Ocak 2012 tarihinde 5996 sayılı kanun kapsamında gıda üreten, satan ve toplu tüketim yerleri için yeni yaptırımlar getirilmişti. Bu kanunda yiyeceklerin etiketlenmesi maddesi yer alıyor” dedi. Pastacılar Odası’nın yöneticilerinin barkodlama sistemine yönelik düzenlemeler için Ankara’da olduğunu anlatan Çetin, “Uygulamanın nasıl yapılacağını henüz bilmiyoruz. Eskiden sadece paketlenmiş ürünlerde kalori ibareleri yer alıyordu ancak şimdi açıkta da satılan ürünlere bu ibareler konulacak. Bunun uygulaması önümüzdeki günlerde şekillenecektir” dedi.

Kaynak: Hürriyet

False