GeriEtkinlikler Levent Kırca’dan birbirinden farklı 4 hikaye
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Levent Kırca’dan birbirinden farklı 4 hikaye

Levent Kırca’dan birbirinden farklı 4 hikaye

“İçerdekiler”, Sabancı Kültür Merkezi’nde seyircisiyle buluşuyor!

Levent Kırca’nın yazıp yönettiği ve 4 hikayeden oluşan “İçeridekiler” adlı oyun, 28 Kasım’da Sabancı Kültür Merkezi’nde sehircisiyle buluşuyor.

1. Hikaye: Gülşah Balbay Mustafa Balbay'ın eşidir. Balbay Ergenekon kapsamında tutuklanınca... Karısı ve çocukları açısından, bir de hapisteki Balbay açısından anlatılan bir hasret hikâyesi. "Bir Tek Hasretin İlacı Yok" başlığı altında anlatılıyor.

2. Hikaye: Amiral Semih Çetin, "Balyoz" başlıklı tutukluluk öyküsünde hapiste olduğu için kızının düğününe katılamayacaktır. Bakanlıktan kızının nikahını Hasdal Cezaevi’nde yapılabilmesi için müsaade alır. Tutuklular tarafından cezaevi süslenir. Ve Amiral Semih Çetin kızının ve damadının düğününü cezaevinde gerçekleştirir. Düğün alayı evine dönerken sonunda amiral de hücresine döner.

3. Hikaye: Bu öykümüz de Tuncay Özkan'ın kaleme aldığı "Hapiste Yatacak Olana Öğütler" kitabından oluşmaktadır. Tuncay pratik bilgiler aktarmaktadır seyircilere. Örneğin, çamaşırları çamaşır suyuyla elde yıkamaları halinde elleri zarar görmektedir. Önce ayaklarıyla yıkamayı keşfederler. Bunun adını da "Topukmatik" koyuyorlar. Ne var ki deterjan ve çamaşır suyu ayaklarını da yıpratmaktadır... Tuncay bir keşif yapar, çamaşırlar su bidonuna konulur. Ve ortada çalkalanarak yıkanır. Böylece hapishanede çamaşır makinesi icat edilmiştir. Çamaşırı yıkayan kişi bidonu sağa sola sallayarak hem spor yapmakta hem de kendisine zarar vermeden çamaşırlarını temizlemektedir.

4. Hikaye: Dördüncü hikâyemiz de Gürdal Mumcu'nun anılarından oluşmaktadır. Eşi Uğur Mumcu ile birlikte bir gün evden çıkarken, önden giden Uğur Mumcu’nun arabasının patlatılarak nasıl suikasta uğradığı anlatılmaktadır. Gürdal Mumcu ve çocuklarının cenazeye kadar yaşadıkları, Gürdal Mumcu’nun gözüyle anlatılmaktadır.

Tarih: 28 Kasım Perşembe

Saat: 20.00

Yer: Sabancı Kültür Merkezi - İzmir

Biletleri kültür merkezinin gişesinden, Fırat Kitabevi ve Biletix’ten satın alabilirsiniz.

False