GeriSağlık Lensteki parazit yüzünden kör oluyordu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lensteki parazit yüzünden kör oluyordu

Lensteki parazit yüzünden kör oluyordu

Kontakt lenslerin mutlaka reçete edilmesi gerekir!

18 yaşındaki Ashley Hyde isimli genç kız, lensinde oluşan parazitin korneasını yemesi sonucu neredeyse kör oluyordu.

Ashley Hyde, gözünde oluşan enfeksiyon yüzünden sol gözünü kaybediyordu. Doktorlar, Hyde'ın sol güzündeki şikayeti üzerine yaptıkları araştırmada genç kızın gözünde 'akantamoba' enfeksiyonunun oluştuğunu gördüler.

Bir çeşit kornea iltihabı olan 'akantamoba' paraziti su ve toprakta bulunuyor. Gözle görülemeyen parazitler, solunum yoluyla, lens ya da yaralanmalarla vücuda geçiyor.

Daily Mail'in haberine göre 18 yaşındaki Hyde, bulanık görmeye başladıktan sonra sık sık göz doktoruna gitmeye başladı. Parazit Hyde'ın korneasını yiyerek gözünde kızarıklıklar ve yanma hissi oluşturdu. Doktorlara göre Hyde'ın tedavisi birkaç ay sürecek.

Doktor Adam Clarin, her gün lenslerden kaynaklanan şikayet aldıklarını, günlük lens kullanmanın en sağlıklı tercih olacağını belirtti.

Lensteki parazit yüzünden kör oluyordu

Doktor kontrolü dışında kullanılan lensler yasalara da aykırı!

Lensler, kişinin gözüne uygun olmadığında ya da doğru kullanılmadığında, körlüğe hatta gözün kaybedilmesine varan ciddi sonuçlar doğurabiliyor. Yasalara göre kontakt lenslerin, tek yetkili olarak mutlaka bir göz doktoru tarafından uygulanması ve reçete edilmesi gerekiyor.

Türk Oftalmoloji Derneği, başlattığı “Kontakt Lens Bilgilendirme Projesi” ile rastgele, reçetesiz lens satın alınmaması ve doktor kontrolünde kullanılması gerektiğini önemle vurguluyor.

Kontakt lenslerin mutlaka reçete edilmesi gerekir

Türk Oftalmoloji Derneği ve onun alt çalışma grubu TOD Kontakt Lens Birimi yöneticileri, konuyla ilgili görüşlerini şöyle ifade ediyorlar: “Her yaştaki hastaya uygulanabilen kontakt lensler, birçok görme bozukluğunu gidermekle birlikte, en uygun kontakt lensi kullanmak ve bakım kurallarına tam olarak uymak, göz sağlığı açısından büyük önem taşır. Bir şehir efsanesi gibi söylenegelen “gözüm lense uyum sağlamadı” sözü, çoğu kez hastanın gözüne uygun olmayan bir kontakt lens uygulanmış olduğunu gösterir. Kontakt lenslerin bilinçsiz ve ehliyetsiz kişilerce uygulanması, yanlış lens seçimi yada uygunsuz kullanım şemaları nedeniyle, gözde alerji, kızarma, kuruma ve enfeksiyon oluşturabilir. Sıklıkla karşılaştığımız gibi, kullanıcı bu bulguları ciddiye almaz ve hekime başvurmazsa görmeyi tehdit eden yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu nedenlerle, kontakt lenslerin mutlaka bir göz doktoru tarafından uygulanması ve reçete edilmesi gerekir.”

Kozmetik kontakt lens uygulamaları da doktor gözetiminde olmalı

Kozmetik lensler de dahil olmak üzere, kontak lenslerin, göz hekimleri tarafından reçetelenmesi ve uygulanması gerekir. Göz hekimi bu lenslerin kullanımını doğru bulmuyorsa yetkisiz kişilere başvurmak hastanın gözlerine yapacağı en büyük kötülük olacaktır. 

False