GeriSağlık Laparoskopi yöntemi hakkında her şey
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Laparoskopi yöntemi hakkında her şey

Laparoskopi yöntemi hakkında her şey

Bu yöntemde enfeksiyon riski neredeyse yok!

Özellikle kadınlar, kozmetik beklentilerin son derece yüksek seviyeye ulaştığı günümüzde ameliyat sonrası karınlarında kocaman izlerle yaşamak istemiyorlar. Bu nedenle halk arasında kapalı ameliyat yöntemi olarak da bilinen laparoskopik cerrahi artık en tercih edilen operasyon tekniği olarak karşımıza çıkıyor. Kadın hastalıklarında laparoskopinin yerini Jinekolog Prof. Dr. Özay Oral ve Op. Dr. Furkan Kayabaşoğlu ayrıntılarıyla anlattı.

Prof. Dr. Özay Oral, “Laparoskopi karın boşluğuna kamera yardımıyla bakılmasını sağlayan bir endoskopi türüdür” şeklinde açıklama yaparak şu sözleri söyledi:

“Bu teknikte karın içi karbondioksit gazı ile şişirilir ve göbek deliğinden açılan küçük bir delikten karın boşluğuna ilerletilen kamera sayesinde tüm karın içi organlar izlenebilir. Bu nedenle laparoskopi sadece kadın hastalıkları tedavisinde değil, karın içini ilgilendiren genel cerrahi, üroloji gibi birçok branşta da yaygın kullanılan bir cerrahi tekniktir.”

Kadın hastalıklarında laparoskopinin yeri

Prof. Dr. Özay Oral; “Artık günümüzde laparoskopi, cerrahi gerektiren tüm jinekolojik hastalıkların tedavisinde uygulanabilmektedir. Kadın genital kanser tedavilerinden, idrar kaçırma operasyonlarına, üreme sağlığı ile ilgili miyom, yumurtalık kistleri, tüp hastalıkları gibi hastalıklardan dış gebelik gibi durumlara kadar birçok kadın hastalıklarına laparoskopik teknik ile müdahale edebilmek, hastalığı tamamı ile tedavi edebilmek mümkündür.”

Op. Dr. Furkan Kayabaşoğlu ise laparoskopide miyom ve kistlerin çıkarılış şekline ve laparoskopinin avantajlarına şöyle değindi:

“Dışarıya çıkarılacak kitlenin özelliğine göre bu değişmektedir. Örneğin iyi huylu yumurtalık kistleri karından açılan deliklerden içeri sokulan özel kapların içinde patlatılır, böylece karın içine yayılmadan çıkarılabilir. Daha sert kıvamdaki miyomlar ise “morselatör” adı verilen özel cihazlar sayesinde “spagetti” gibi ince-uzun şekilde dışarıya çıkarılır. Çok büyük kitleler ise gerekirse vajinadan dışarıya alınabilir.

Laparoskopik cerrahinin en önemli avantajlarından biri açık ameliyatlardan sonra gelişebilen enfeksiyon riskinin en aza indirilmesi ve çok daha kısa sürede iyileşme sağlanmasıdır. Günümüzde laparoskopik cerrahi sonrası hastalarımızın çoğu aynı gün taburcu edilmektedir. Evde dinlenme süresi, yapılan cerrahiye bağlı olarak değişmekle birlikte 3–5 gün arasındadır. Ardından hastalarımız sosyal hayatlarına ameliyat olmamışçasına dönebilmektedirler. Laparoskopik teknik sırasında karın cildinde kesi olmadığı, sadece küçük delikler açıldığı için ağrı şikayeti ameliyat sonrası çok daha az olur. Cerrahi sonrası ağrılar, ağrı kesiciler ile kolayca kontrol edilebilir düzeydedir. Ayrıca bu deliklerin kusursuz iyileşmesi sonucu kozmetik sonuçlar da mükemmeldir, hastalar kocaman ameliyat izleri ile yaşamak zorunda kalmaz. Hastalar açısından bu avantajlarının yanı sıra, kullanılan özel kameralar sayesinde ameliyat sırasında cerrahın görüş sahası açık ameliyatlara göre daha iyi olmakta ve operasyon daha güvenli yapılmaktadır.”

Son dönemin popüler yöntemi robotik cerrahi

Prof. Dr. Özay Oral; “Robotik cerrahi oldukça yeni bir gelişme ve tıpkı bilgisayarın ilk keşfedildiği dönemde olduğu gibi, robotik cerrahi de henüz çok hantal ve pahalı… Ancak teknolojideki gelişmelere paralel olarak robotik cerrahi de gelişecektir. Robotik cerrahinin en önemli katkısı cerrah ile hastanın aynı odada olma zorunluluğunun kalkmasıdır. Dolayısı ile bu sistem yaygınlaşıp, daha kullanışlı hale geldiğinde yüzlerce kilometre uzaklıktan hastalar ameliyat edilebilecek. Tıp dünyası için çok heyecan verici bir durum bu.” 

False