GeriEtkinlikler Kuvvetli yağışa karşı önleminizi alın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kuvvetli yağışa karşı önleminizi alın

Kuvvetli yağışa karşı önleminizi alın
Abone Olgoogle-news

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre bölgelerde hava durumu.

Bu hafta Türkiye’nin büyük bir bölümü sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı olacak. Peki, yağışlar yurdun hangi bölgelerinde, ne yoğunlukta etkili olacak?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan son değerlendirmelere göre, yağışların Marmara’nın doğusu, Güney Ege, Batı Akdeniz, Balıkesir, Manisa, Kütahya, Uşak, Mersin, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Hakkari, Şırnak ve Siirt çevrelerinde kuvvetli, Antalya’nın doğu ilçeleri başta olmak üzere çevrelerinde çok kuvvetli olması bekleniyor. Hava sıcaklığının Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında hissedilir derecede (6 ila 10 derece) olmak üzere ülkenin kuzey ve iç kesimlerinde 2 ila 4 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

Rüzgar genellikle güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara ve zamanla Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/s), Batı Akdeniz kıyılarında güney ve güneybatılı yönlerden kuvvetlice (30-50 km/s) esecek.

Kuvvetli yağış uyarısı

Yağışların Marmara’nın doğusu, Güney Ege, Batı Akdeniz, Balıkesir, Manisa, Kütahya, Uşak, Mersin, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Hakkari, Şırnak ve Siirt çevrelerinde kuvvetli, Antalya’nın doğu ilçeleri başta olmak üzere çevrelerinde çok kuvvetli olması beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (ani sel, lokal su baskını, taşkın, yıldırım vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekecek.

Kar erimelerine dikkat!

Hava sıcaklığındaki artış ve doğu bölgelerde yer yer kuvvetli olarak görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış geçişleri nedeniyle Bitlis, Muş, Bingöl, Van, Hakkari, Tunceli ve Şırnak illerimiz başta olmak üzere yurdun yüksek kesimleri ile doğu bölgelerinde kar erimleri beklendiğinden sel, taşkın, su baskını, heyelan gibi olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşlarımızın dikkatli olmaları gerekiyor.

Kuvvetli rüzgar sebebiyle yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbir alın

Rüzgarın Marmara ve zamanla Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 Km/S), Batı Akdeniz'de güney ve güneybatı yönlerden kuvvetlice (30-50 Km/S) olarak esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı (çatı uçması, ulaşımda aksamalar vb) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları öneriliyor.

Bölgelerde hava durumu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son verilerine göre bölgelerde hava durumu şöyle olacak:

Marmara: Parçalı ve çok bulutlu, Edirne ve Kırklareli çevreleri dışında bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Bursa, Yalova, Bilecik, Sakarya, Kocaeli, Balıkesir ve İstanbul'un doğu çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar, kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) olarak esecek.

Ege: Parçalı çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların Güney Ege (Denizli, Aydın, Muğla) ile Manisa, Uşak ve Kütahya çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın iç kesimlerde güneyli yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, zamanla kuzeyli yönlerden, iç kesimlerde orta, kıyı kesimlerde kuvvetli (40-60 km/s) olarak eseceği tahmin ediliyor.

Akdeniz: Parçalı ve çok bulutlu, Kahramanmaraş dışında bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Batı Akdeniz ve Mersin çevrelerinde kuvvetli, Antalya’nın doğu ilçeleri başta olmak üzere çevrelerinde çok kuvvetli olması bekleniyor.

İç Anadolu: Parçalı ve az bulutlu zamanla çok bulutlu, Sivas dışında bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek.

Batı Karadeniz: Parçalı çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek.

Orta ve Doğu Karadeniz: Parçalı çok bulutlu, Samsun, Çorum, Amasya, Bayburt ve Artvin çevrelerinin aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Doğu Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, Malatya dışında bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Hakkari ve Şırnak çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Bu sabah saatlerinde bölgenin güneyinde yer yer toz taşınımı bekleniyor.

Güneydoğu Anadolu: Parçalı çok bulutlu, doğusunun aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların akşam saatlerinde Siirt çevresinde kuvvetli olması bekleniyor. Bu sabah saatlerinde bölgenin doğusunda yer yer toz taşınımı bekleniyor.

ANKA

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle