GeriSağlık Kuş gribi geri mi döndü?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kuş gribi geri mi döndü?

Kuş gribi geri mi döndü?
Abone Olgoogle-news

İtlaf edilen tavuk sayısı her geçen gün artıyor.

2 Mayıs’ta Balıkesir’in Bandırma ilçesinin Edincik Mahallesi’nde 40 bine yakın tavuğun telef olmasının ardından kuş gribi virüsü tespiti nedeniyle başlatılan karantina sürüyor. Virüsün görüldüğü iki tavukhane ile yakınlarındaki bir işletmede telef olan ve itlaf edilen tavuk sayısı 100 bine yaklaştı. Bu tesislerin bulunduğu bölgeye giriş çıkışlara izin verilmiyor.

"Her şey kontrol altında"

Bandırma Kaymakamı Ali Mantı, karantina uygulamasının devam ettiği üç tavukhanede dezenfeksiyon çalışmalarının belirli program çerçevesinde yürütüldüğünü söyledi.

Alınan numunelerin İstanbul ve İzmir’deki laboratuvarlara gönderildiğini, bunların sonuçlarına göre dezenfeksiyon ve karantina uygulamasına yön verildiğini dile getiren Mantı, “Her şey kontrol altında. Edincik’te 24 faal çiftlik normal şekilde çalışıyor. Bu hayvanlar çok hassas. En küçük hastalıkta hemen telef olabiliyorlar. Biz de hastalık nedeniyle bölgede çok hassasız” diye konuştu. Kanatlı Tanıtım Grubu Başkanı Müjdat Sezer de, “İtlaf işlemi yayılmayı önlemek için yapılıyor. İnsana bulaşma ihitmili yok. Ancak sektör daha fazla etkilenmesin diye işlemler devam ediyor. Bu tip durumlarda 3 kilometre yarıçapındaki karantina altına alınmış tüm hayvanlar itlaf edilir. Yasa bunu diyor” dedi.

Hürriyet

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle