GeriSağlık Kuru meyve zamanı geldi!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kuru meyve zamanı geldi!

Kuru meyve zamanı geldi!
Abone Olgoogle-news

Yerli ürünlerin yanı sıra tropikal kuru meyveler de yoğun ilgi görüyor.

Yaz meyvelerini kış aylarında kurutulmuş hali ile tüketebiliyoruz. Vatandaşlar kuru yemişçilerde hem yerli hem de tropikal meyvelerin kurusunu bulabiliyor. Eskişehir’de uzun yıllardır kuru yemiş sektöründe çalışan firmasının yetkilisi Umut Çolak, bu meyvelerin sağlık deposu olduğunu, çeşitli tropikal kuru meyve satarken vatandaşları faydaları konusunda bilgilendirdikleri bir broşür de dağıttıklarını söyledi. Çolak, son aylarda en çok rağbet gören meyvenin ise Asya’da yetişen ve “uzun ömür meyvesi” olarak bilinen Gojiberry olduğunu ifade etti.

ERKEN YAŞLANMAYA KARŞI GOJİBERRY

Asya’da yetişen bir tropikal meyve, içerisinde bulunan ana molekül olan polisakkaritler ve güçlü antioksidanlar sayesinde erken yaşlanmaya karşı vücudu koruyor. Bu meyve, hipofiz bezinden salgılanan Hcg (gençlik hormonu) insan büyüme hormonunun salınımını arttırıyor. Bu yüzdende ‘uzun ömür meyvesi’ olarak anılıyor. Ayrıca bu değerli meyvenin, içerisinde kanseri önleyici madde olan “Germanium” içeren yeryüzünde bu güne kadar tespit edilmiş tek bitki türü olduğu söyleniyor.

Kuru meyve zamanı geldi

SAĞLIK DEPOSU POMELO

Kuru yemişçilerde kolaylıkla bulabileceğimiz ve sağlık deposu olan bir diğer meyvenin "Pomelo Kurusu" olduğuna değinen Çolak, bu meyvenin faydalarını şöyle açıkladı:

"Safrayı yok eder, safradan kaynaklanan kusmayı önler. Aynı zamanda mideyi ve kalbi kuvvetlendirir, kalp çarpıntısını giderir."

Kuru meyve zamanı geldi

GUAVA KURUSU PROSTAT KANSERİNE KARŞI KORUYOR

Çeşitli tropikal kuru meyvelerin faydalarından bahseden Çolak, bir diğer meyve olan Guava kurusunun özelliklerinden de, Erkeklerde prostat kanserine karşı koruyucu olduğu belirtti. Guava meyvesi aynı zamanda kolesterol düzeyinin ve tansiyonun dengelenmesinde, dolayısıyla kalp sağlığının korunmasında büyük ölçüde katkı sağlar.

Kuru meyve zamanı geldi

BASUR VE KRONİK İSHALE PAPAYA KURUSU İYİ GELİYOR

Papaya bitkisinin A ve C vitaminlerinin yanı sıra potasyum açısından da oldukça zengin bir meyve olduğunu söyleyen Çolak, vatandaşların papaya kurusunu mikserde süt ile karıştırıp tüketebileceklerini de vurguladı. Çolak, papaya kurusunun faydalarını şöyle sıraladı:

"Papaya enerji veren bir besin olması sebebiyle gelişmekte olan çocuklar, hamile ve emziren bayanlar için mükemmel bir kuvvet deposudur. Düzenli yenildiği takdirde kabızlığa, kanayan basur ve kronik ishale iyi gelir."

Kuru meyve zamanı geldi

İHA

[fotogaleri=1400]

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle