GeriSağlık “Kuru Göz” Tehdidi Kapıda
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

“Kuru Göz” Tehdidi Kapıda

“Kuru Göz” Tehdidi Kapıda

Uzun süre TV ya da bilgisayar karşısındakileri bekleyen bir hastalık var.

Uzun saatler televizyon izliyor ya da bilgisayar karşısında zaman geçirenleri bekleyen bir tehdit var: Kuru göz hastalığı. Yüksek tansiyon, antidepresan ve antihistaminik ilaç kullanımının artmasıyla da baş gösteren bu hastalığın son yıllarda görülme sıklığı giderek artıyor.

Göz Hastalıkları Uzmanı Hümeyra Yıldırım Can, gözlerinde kuruluk, yanma, batma hissiyle kendini gösteren kuru göz hastalığı hakkında şu bilgileri veriyor:

“Gözün normal fonksiyonunu devam ettirmesi ve optik bütünlüğünü koruması için göz yüzeyini kaplayan sağlıklı bir gözyaşı tabakasına ihtiyaç vardır. Aşırı televizyon izlenmesi, uzun süre bilgisayar kullanma, bazı insanlarda gözyaşı üretimini azaltmakta ya da mevcut gözyaşı kalitesini bozmaktadır. Bu durum ise kuru göz hastalığına davetiye çıkarıyor.

Gözyaşı, üst göz kapağının altındaki ana gözyaşı bezinden, alt ve üst göz kapaklarının iç kısmına ve kirpikli kenara yakın, yardımcı gözyaşı bezleri tarafından üretilir. Göz kırpma hareketi ile bir film tabakası şeklinde gözün yüzeyini kaplar, yine kırpma hareketiyle üst ve alt kapak kenarlarında yer alan küçük delikler vasıtasıyla burun içine iletilir. Gözyaşının bir kısmı da buharlaşma yoluyla gözden uzaklaşır.”

Önlem ve Tedavi

Kuru, rüzgarlı, sıcak ortamlardan kaçınılması gerektiğine değinen Can, yaşanılan ortam nemli tutulmasının önemine vurgu yapıyor. Kuru göz hastalığından korunmak ya da hastalığı tedavi etmek için yapılması gerekenleri ise şöyle sıralıyor:

“Okuma ve bilgisayar kullanımı sırasında sık göz kırpmak gibi önlemler şikayetleri azaltmak açısından önemlidir. Suni gözyaşı damla ve jelleri kuru göz hastalığında kullanılan en sık tedavi yöntemidir. Farklı kimyasal yapıdaki gözyaşı damla ve jellerinden göz doktorunun uygun gördüğü ilaçlar doktorun önerdiği şekilde gün içinde düzenli aralıklarla kullanılmalıdır. Koruyucu maddelere alerjisi olan hastalar için tek dozluk preparatlarda bulunmaktadır.

Kuru gözde mevcut gözyaşını korumak amacıyla gözyaşı kanallarının küçük tıkaçlarla geçici ya da kalıcı olarak kapatılması da bir diğer tedavi seçeneğidir. Kuru göz tedavisinde son zamanlarda immunsupresif bir ajan olan siklosporinde topikal damla olarak özellikle ağır vakalarda kullanılmaktadır. Belirttiğimiz şikayetleri olan hastalar bir göz hekimine başvurmalıdırlar. Çünkü dünyayı anlamak, ihtiyaçlarımızı gidermek ve daha kaliteli yaşam için gözümüze ‘gözümüz’ gibi bakmamız gerekmektedir.”

DHA
 

False