GeriEtkinlikler Kurban Bayramı'nda marketler de iş başında
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kurban Bayramı'nda marketler de iş başında

Kurban Bayramı'nda marketler de iş başında

İşte marketlerin kurbanlık satış prosedürleri…

Modern kesim tekniklerini kullanan marketler, Kurban Bayramı'nda İslami usullere uygun olarak veteriner, noter ve din görevlisi eşliğinde kurban kesimi yapacak.

Büyükbaş kurbanlıkların hisse fiyatı 695 ile 645 lira, küçükbaş kurbanlıkların fiyatları ise 675-575 lira arasında değişiyor.

Satın alınan kurbanlıklarda 12 aya kadar taksit seçeneği sunan marketler, Türk Kızılayı ve Türkiye Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfına (ZİÇEV) kurban bağışlama imkanı da veriyor.

İşte marketlerin kurbanlık satış prosedürleri ve fiyat bilgileri


Kurban Bayramında marketler de iş başında

* Bazı marketler Kurban Bayramı'nda İslami usullere uygun olarak, veteriner, noter ve din görevlisi eşliğinde kurban kesimi yapacak. Müşteriler, Migros Grubu mağazalarından sipariş formu doldurarak, "www.sanalmarket.com.tr" üzerinden online başvuru yaparak veya 444 10 44 numaralı müşteri hizmetleri hattını arayarak sipariş verebiliyor.

Kurbanlık koç fiyatları 575 lira (12-14 kiloluk karkas) ve 675 lira (16-18 kiloluk karkas), dana hisse fiyatı ise 695 lira (18-20 kg kemiksiz et) olan Migros Grubu'nda kurbanlık ödemeleri, mağazalardan verilen siparişlerde kredi kartı veya nakit ödeme seçenekleriyle yapılabiliyor.

Migros Grubu, küçükbaş kurbanlıklarda 1 yaşını tamamlamış kurbanlık koçun canlı ağırlığı 30- 35 kilogram civarında olup kesildikten sonra 12-14 kg karkas et, canlı ağırlığı 40-45 kilogram civarında olup kesildikten sonra 16-18 kilogram karkas et kalan kurbanlık seçenekleri bulunuyor.

Küçükbaş kurbanlar 2 but, 2 kol, 2 kafes, 1 gerdan ve 1 böbrek yatağı şeklinde parçalanarak teslim ediliyor.

İki yaşını tamamlamış büyükbaş kurbanlıkların ise canlı ağırlığı 350 kilogram civarında bulunuyor.

Kesildikten sonra her biri 18-20 kilogram olacak şekilde soğutulmuş ve kemiksiz hale getirilmiş 7 eşit hisseye bölünerek teslim ediliyor.

Kurbanlıkların kesimi, her türlü sağlık kontrolünün ardından uzman veteriner hekimler ve gıda mühendisleri kontrolünde, noter huzurunda vekalet veren kişi adına İslami koşullara uygun olarak gerçekleştirilecek.

Yasal mevzuat ve standartlara uygun onaylı kesimhanelerde ve parçalama tesislerinde bayramın birinci veya ikinci günü kesilen kurbanlıklar, soğutulup parçalanarak hijyen ve gıda güvenliği standartlarına uygun şekilde poşetlendikten sonra kolilenerek teslim edilecek.

Kurban etlerinin paketlenmesinde kullanılan tüm ambalaj malzemeleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından onaylı olacak.

Paketlenen ve kolilenen ürünler soğuk hava depolarında 0- 4 derecede muhafaza edilerek, teslimat adreslerine ulaşana kadar soğuk zincir standartları altında korunacak. Kesilen kurbanlık koçların derileri, bağırsak, kelle, yağ ve paçaları ile kurbanlık danaların derileri yağları ve tüm sakatatları noter huzurunda ve belge karşılığında Türk Hava Kurumuna teslim edilecek, bağış makbuzu ise kurbanla birlikte müşterilere ulaştırılacak.

Kurbanını Migros Grubu'ndan alan müşteriler, dilerlerse Türkiye Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfına (ZİÇEV) kurbanlarını makbuz karşılığı teslim ettirebilecek.

Vekalet veren kişinin adına düzenlenmiş bağış makbuzu kişinin teslimat adresine ayrıca postalanacak.


Kurban Bayramında marketler de iş başında

* Satın alınan kurbanlığın fişinde kesim tarihi ve saati görülebilecek CarrefourSA Hipermarket de kurban siparişleri adrese teslim edilecek şekilde "Senal Market" web mağazasından sipariş verilirken, 2 -15 Ekim 2012 tarihleri arasında CarrefourSA Hipermarket ve Carrefour Expres Süpermarketleri'nden satın alınabiliyor.

Ayrıca dileyen müşteriler, "www.carrefour.com" web adresinden de sipariş verip, kurbanlarını mağazalardan teslim alabilecek.

Canlı kurban satışları, 1 ile 18 Ekim tarihleri arasında devam edecek. Satın alınan kurbanlığı dileyenler CarrefourSA'nın özel emanet çadırında ücretsiz olarak bırakabilecek.

Mağazalardaki kurbanlık kesimleri 15 ile 17 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Satın alınıp emanete bırakılan kurbanlık için müşteriye verilen emanet fişinde kesim tarihi ve saati görülebilecek.

Canlı kurbanlık satışı yapan mağazalar da şöyle: "Adana, Adapazarı, Ankara Batıkent, Bursa Nilüfer, İstanbul İçerenköy, İstanbul Maltepe Park, İstanbul Haramidere, İstanbul Bayrampaşa, İzmit, İzmir, Mersin CarrefourSA Hipermarketleri, Çorum Bahar, Çorum Bahçelievler, Diyarbakır Ofis, Antakya, İskenderun, Karabük, Kastamonu, Mardin Kızıltepe, Mersin Göçmen, Mersin Susanoğlu, Tarsus, Samsun Ellialtılar, Samsun Atakent CarrefourSA Expres Süpermarketleri." 10-Türk Kızılayı veya ZİÇEV'e bağış yapılabilecek.


Kurban Bayramında marketler de iş başında

* Metro Market, "www.metromarket.com.tr" internet sitesinden sipariş verilen kurbanlıklar, hijyenik tesislerde, İslami usullere uygun olarak kesilip paketlenecek. Hazırlanacak kurban paketi mağazalardan teslim alınabilecek.

Türk Kızılayı'na ya da Türkiye Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfına (ZİÇEV) kurban bağışlanabilecek.

Kesilen kurbanların derileri, bağırsakları ve kelleleri belge karşılığında noter huzurunda Türk Hava Kurumuna teslim edilecek. Kurbanlıklar bayramın 2. günü saat 16.00 itibariyle teslim alınabilecek.

Bayramın 4. günü saat 18.00'e kadar teslim alınmayan kurbanlar hayır kurumuna kurbanı kestiren adına bağışlanacak.

Adana, Mersin, Kayseri, Samsun, Diyarbakır ve Gaziantep mağazalarında kurbanlık satışı yapılmayacak.


             

Kurban Bayramında marketler de iş başında
             

* Real Hipermarketleri'nde veteriner, noter ve din görevlisi eşliğinde vekaletle kişiye özel kurban kesimi yapılacak.

Büyükbaşın bir kişilik hissesi 645 liradan, koçlar ise 635 liradan satışa sunulacak. Kurbanlıklar için 12 taksit yapılabilecek.

Real Hipermarket'in Adana ve Konya mağazalarında canlı kurban alternatifi de bulunuyor. Ayrıca kurban alımlarında farklı ürünlerde geçerli 100 liralık indirim kuponu verilecek.


Kurban Bayramında marketler de iş başında

* Kipa'da da İslami usullere göre noter ve din görevlisi eşliğinde kesilecek büyükbaş kurbanlığın hissesi 695 lirayken, küçükbaş fiyatları 575 ile 675 lira arasında değişiyor.

Satışların 14 Ekim'e kadar devam ettiği Kipa'da etlerin teslimatı, 16 ile 18 Ekim tarihleri arasında mağazalardan yapılacak.

A.A

False