Kudret narının faydaları nelerdir?

Güncelleme Tarihi:

Kudret narının faydaları nelerdir
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 07, 2019 00:00

Kudret narı mide-barsak rahatsızlıklarında ilk akla gelen besinlerdendir. Kudret narının yaprakları ve meyvesi vitamin ve mineraller bakımından zengin içeriğe sahiptir. Anavatanı Hindistan olan kudret narı bitkisi özellikle gastrit ve ülser gibi mide sorunlarına karşı etkilidir.Beslenme ve Diyet Uzmanı Gülşen Lükel kudret narının faydalarını anlatıyor.

Haberin Devamı

KUDRET NARININ FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

  • Kudret narı Helicobacter Pylori bakterisinin sayısını azaltarak aktivitesini baskılar ve üremesini engeller.
  • Egzama ve sedefe iyi gelmesi kudret narı yararları arasındadır. Bu durumlarda merhem olarak kullanılır.
  • Kudret narı şeker rahatsızlığına karşı da faydalıdır.Yurt dışında bir dergide yayımlanan makaleye göre kudret narı kanser hücrelerinin yayılmasını, gelişip bölünmesini engeller.
  • Saint Louis Üniversitesi’nden Patoloji Profesörü Ratna B. Ray, kudret narının meme kanseri olan kişilerde hastalığın nüksetmesini önlemek için besinlerde bir katkı maddesi olarak kullanılabileceğini belirtmiştir.

Kudret narının faydaları nelerdir

KUDRET NARI NASIL KULLANILIR?

• Kudret narı meyvesi genel olarak balla veya zeytinyağı ile karıştırılarak hazırlanır.
• Kullanıma hazır şekliyle satılan ballı kudret narı macunu ürünlerini doğal ürün satan yerlerden temin edebilirsiniz.
• Kudret narı meyvesi ve zeytinyağıyla hazırlanmış ürünler de yine doğal ürün marketlerinden alınabilir.
• Sabah ve akşam yemek öncesi bir tatlı kaşığı alınır.
• Kudret narı kapsül olarak da satılmaktadır. Günde 2- 3 kez alınabilir.

Kudret narının faydaları nelerdir

KANSERE KARŞI KORUYOR

Colorado Üniversitesinden bilim adamlarının araştırması, kudret narı suyunun pankreas kanseri hücrelerinin enerji kaynağını (glikoz) keserek ölmesini sağladığını gösterdi.
Araştırmacılardan Rajesh Agarwal, birkaç yıl önce kudret narı özünün meme kanserinde etkili olduğunun görüldüğünü, bu çalışmayla bir adım daha atarak, özellikle Asya ülkelerinde tüketilen kudret narı suyunun pankreas kanserine de umut ışığı olabileceğini belirlendiklerini bildirdi.

Kudret narının faydaları nelerdir

Kudret narının Çin ve Hindistan'da geleneksel tıpta tip 2 diyabetin tedavisinde kullanılmasından yola çıkan Agarwal ve ekibi, fareler üzerindeki araştırmada, kudret narı suyu ile beslenen hayvanların pankreas kanserine yakalanma riskinin yüzde 60 az olduğu sonucuna vardı.

'Carcinogenesis" dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarının, pankreas kanserinin tedavisi için yeni ilaçların geliştirilmesine ışık tutabileceği belirtildi.

Kudret narı (Momordica charantia), kabakgiller (Cucurbitaceae) familyasından tropik iklim bölgelerinde yetişen gıda ve ilaç olarak kullanılan bitki türü. Bitki, Asya, Karayip Adaları'nda, Amazon havzasında, Doğu Afrika'da doğal olarak yetişiyor.

HÜRRİYET AİLE ÖZEL

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!