GeriEtkinlikler Kraliyet bebeği nihayet dünyaya geldi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kraliyet bebeği nihayet dünyaya geldi

Kraliyet bebeği nihayet dünyaya geldi

Cambridge Düşesi Kate Middleton'ın beklenen doğumu gerçekleşti.

İngiltere kraliyet tahtının ikinci sıradaki varisi Cambridge Dükü William ile eşi Kate'in bebeği doğdu.

Kate, dün sabah yerel saatle 06.00'da Londra'daki St. Mary's Hastanesine götürülerek doğuma alınmıştı. Başkent Londra 33 dereceyle son yılların en sıcak günlerinden birini yaşarken, yüzlerce gazeteci, foto muhabiri ve kameraman hastanenin önünde bekledi. St. Mary's Hastanesi, Prens William ve Prens Harry'nin de doğduğu hastane olarak biliniyor.

[fotogaleri=536]

Basın son iki haftayı hastanenin önünde bekleyerek geçirdi. Kraliyet bebeğinin cinsiyeti, ismi, hatta saç ve göz rengiyle ilgili ülke genelinde bahis oyunları oynandı.

Kate ile William, Londra'daki Westminster Katedrali'nde 29 Nisan 2011'de görkemli bir düğünle evlenmişti. Kraliyet tahtı varisliğiyle ilgili geçen yıl yapılan kanun değişikliğine göre, Kate ile William'ın ilk çocuklarının kız olması halinde, tahtın varisi olmasına ve "prenses" unvanı almasına karar verilmişti.

[webtv=52604]

Bebek, İngiltere kraliyet tahtının üçüncü sıradaki varisi oldu

İngiliz kraliyet bebeğinin doğumuyla ilgili resmi açıklama, Buckingham Sarayı'nın girişine asıldı.

Kraliyet geleneğine göre, Kraliçe 2. Elizabeth'in resmi konutu olan Buckingham Sarayı'nın önüne asılarak kamuoyuna duyurulan açıklamada, Cambridge Düşesi Kate'in yerel saatle 16.24'te bir erkek çocuğu dünyaya getirdiği, anne ile bebeğin sağlığının iyi olduğu bildirildi.

Kate ile William'ın resmi konutu Kensington Sarayı, kraliyet geleneğinin aksine bebeğin doğumunun sosyal medyaya sızmasını önlemek için Buckingham Sarayı'nın önüne duyuru asılmadan önce bebeğin doğumunu, yaptığı açıklamayla kamuoyuna bildirdi.

Londra'daki St. Mary's Hastanesinde doğum yapan Kate'in bu akşamı hastanede geçirmesi bekleniyor. Kate ile bebeğin fotoğrafını çekmek için yüzlerce foto muhabiri hastane önündeki bekleyişini sürdürüyor.

İngiltere Başbakanı David Cameron resmi Twitter hesabından, "Dük ve Düşesin oğlunun dünyaya gelmesinden dolayı çok mutluyum. Tüm ülke bunu kutlayacak. Harika ebeveynler olacaklardır" diye yazdı.

Muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Ed Miliband da yine Twitter'dan, "Cambridge Dükü ve Düşesini çok kutluyorum. Onlara ve oğullarına mutluluk ve sağlık diliyorum" ifadesini kullandı.

Kate ile William'ın bugün dünyaya gelen erkek çocuğu, dedesi ve babasından sonra İngiltere kraliyet tahtının üçüncü sıradaki varisi oldu.

Buckingham Sarayı’nda kutlama

İngiltere kraliyet tahtının ikinci sıradaki varisi Cambridge Dükü William ile eşi Kate’in bebeğinin dünyaya gelmesi, Fransa’da da geniş yankı buldu. Bebeğin doğumuyla Fransız haber kanalları özel yayına geçti.

Gece boyu süren özel yayınlarda, kraliyet bebeğinin ismi, hangi soyadı alacağı ve kime benzediğine ilişkin konularda tahmin yürütüldü.

Buckingham Sarayı'nın önünde toplanan yüzlerce kişi, İngiltere kraliyet bebeğinin dünyaya gelmesini kutladı.

Cambridge Dükü William ile eşi Kate'in erkek çocuğu olduğunun kamuoyuna duyurulmasının ardından kalabalıklar, doğum duyurusunun asıldığı İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in resmi konutu Buckingham Sarayı'nın önünü doldurdu.

Bebeğin erkek olduğu ve doğum saatinin duyurulduğu resmi açıklamanın fotoğrafını çekmek isteyen yüzlerce kişi sarayın önünde sıraya girdi.

Barack Obama ve eşinden kutlama mesajı

ABD Başkanı Barack Obama ve eşi Michelle Obama, yeni bebekleri dünyaya gelen İngiltere kraliyet tahtının ikinci sıradaki varisi Cambridge Dükü William ile eşi Kate'i kutladı.

Obama çifti yaptığı yazılı açıklamada, "Michelle ve ben, Cambridge Dükü ve Düşesi'ni, ilk bebeklerinin dünyaya gelmesinin mutlu vesilesiyle kutlamaktan çok büyük memnuniyet duyuyoruz. Onlara, anne-babalığın getirdiği tüm mutlulukları ve nimetleri diliyoruz" ifadesini kullandı.

"Bebeğin, iki ülke için umutlar ve fırsatların olduğu bir zamanda dünyaya geldiği" belirtilen açıklamada "Aramızdaki özel ilişkilerin ışığında, Amerika halkı, genç prensin doğumunu kutlayan Birleşik Krallık halkının yanında yer almaktan mutluluk duymaktadır" denildi.

AA

False