GeriSağlık Korunma Yönteminde Yapılan Yanlış!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Korunma Yönteminde Yapılan Yanlış!

Korunma Yönteminde Yapılan Yanlış!

Vajinal temizlik ne gebeliği ne de cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlüyor.

Hamilelikten korunmada modern yöntemlerin yerine hala kulaktan dolma bilgilerle hareket edenler dikkat! Vajinal temizlik ne gebeliği ne de cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlüyor.

Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Recep Akdur’un yaptığı açıklamaya göre, 18 yaş üstü kadınların yarısından fazlası, hem hamilelikten korunma hem de vajinal temizlik nedeniyle bu yöntemi kullanıyor. Bir önlem olarak tercih edilen döl yıkama ise ters etki yaratıp hastalıklara ve istenmeyen gebeliklere yol açabiliyor.

En Büyük Tehlike: Adet Dönemi

İstemsiz gebeliklerin çoğunun bu tür etkisiz yollarla korunma sonucu meydana geldiğini kaydeden Akdur, şunlara dikkati çekiyor:

“Gebeliği ve bulaşıcı hastalıkları önlemek için döl yatağını yıkayan kadınlar, hem bunlardan korunamıyor hem de bu davranışlarının sakıncalarına maruz kalıyor. Hamile kalmak istemeyenler, böyle sakıncalı ve etkisiz bir yola başvuracaklarına etkili ve sağlıklı bir yöntem kullanmalıdır. Bu amaçla aile hekimlerine başvurmaları, onların yardımını almaları daha yerinde olur.

Adet döneminde açık olan rahim ağzından döl yoluna suyla giren mikroplar, rahim içine kadar ulaşarak olumsuz sonuçlara yol açabilir.”

Rahim İçinin Kimyasal Yapısı Bozuluyor

Rahiö içi temizliği amacı ile satılan eriyiklerin hekim önerisi olmadan kesinlikle kullanılmaması gerektiğini söyleyen Akdur şöyle devam ediyor:

“Rahim içinin kimyasal yapısı bulaşıcı hastalıklar açısından son derece önemlidir. Böyle bir uygulamayla bu yapı ve döl yolunun kendi kendini koruma mekanizması bozulur. Buna ilaveten döl yolunun yıkanması sırasında buraya mikrop taşınabilir. Bu iki faktör birleşince döl yolunun iltihaplanması kolaylaşır hatta bu kaçınılmaz hale gelir. Bu iltihap rahim ağzına, içine hatta tüplere ulaşarak çok ciddi enfeksiyonlara yol açabilir.

Tüm araştırmalar sık sık veya düzenli olarak döl yolunu yıkayan kadınlarda üreme organları iltihaplarının yüzde 70-80 oranında daha sık görüldüğünü gösteriyor. Bu enfeksiyonlar zamanında tedavi edilmezse hayati tehlike yaratabiliyor ve kısırlığa neden olabiliyor. Ayrıca döl yolunu uzun yıllar ve sık sık yıkayanlarda rahim ağzı (serviks) kanseri oluşma riski daha yüksektir.”

False