GeriSağlık Kolay ve ekonomik bahar detoksu için 8 ipucu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kolay ve ekonomik bahar detoksu için 8 ipucu

Kolay ve ekonomik bahar detoksu için 8 ipucu

Bahar resmen geldi ve sonunda gizlediğimiz şeylerin hepsini ortaya çıkarıyoruz. Kış aylarında soğuk havaların etkisiyle koltuğun üzerinde kıvrılıp yatmaya eğilimliyiz. Bu her ne kadar süper konforlu olsa da vücudumuzda hareket eksikliği ve durgunluğa, bununla birlikte toksin madde birikimine yol açabiliyor.

Eğer dolaşım sisteminiz tıkalı, bedeniniz yorgun, ağrı ve sıkışıklık hissediyorsanız, sabah uyandığınızda dilinizin üzerinde kalın ve beyaz bir tabaka varsa doğru yerdesiniz.


HER BÜTÇEYE UYGUN BAHAR DETOKSU

Bahar, detoks yapmak ve bedenimizi yenilemek için en iyi zamandır. Havalar ısındığı zaman fazlalıkları ve vücutta biriken koruyucu sıvıları atmak dönüşümün önemli bir parçasıdır. Kışın yediğimiz ağır yiyecekleri ve biriken toksinleri vücuttan temizlemek için ideal bir zamandır. Bu detoks işlemi bir daha kış gelip kapılarımızı kapatana kadar daha hafif ve enerjik olmamıza izin verecek.

Kolay ve ekonomik bahar detoksu için 8 ipucu

Şimdi sekiz adımda başarılı bir detoks için Diyetisyen.com.tr uzmanlarına kulak verelim:

1-BOLCA SU İÇİN

Güne bir bardak oda sıcaklığında limonlu su içerek başlayın. Bu karaciğerinizin temizlenmesine, sindirim sisteminin hazırlanmasına ve vücudunuz için gerekli suyu almanıza yardımcı olacaktır. Gün içinde bol miktarda su içmeye devam edin.


2-GÜNDE SADECE 3 ÖĞÜN YEMEYE ODAKLANIN

Karahindiba, çiğ sarımsak, greyfurt, avokado, pancar, havuç, enginar ve buna benzer karaciğeri temizleye yardımcı olan sebzeler tüketin. Ayrıca yiyeceklerinize sindirim ve detoks işlemini destekleyen zerdeçal, kimyon, kırmızı biber ve kişniş baharatları ekleyebilirsiniz.

Kolay ve ekonomik bahar detoksu için 8 ipucu

3-GLUTEN, SÜT ÜRÜNLERİ, ŞEKER VE İŞLENMİŞ GIDALARI TÜKETMEYİN

Bu yiyecekleri sindirmesi zordur, bağışıklık ve diğer sistemlerinizi meşgul eder. Diğer yandan fazla miktarda alkol ve kahve içmeyin.


4-AKŞAM YEMEĞİNİ HAFİF VE ERKEN SAATLERDE YİYİN

Akşam yemeği günün en küçük porsiyonu olmalıdır. Hafif şekilde pişmiş sebzeler ya da küçük bir tas çorba olabilir. Biliyoruz biraz erken gibi görünüyor ama akşam yemeğini saat 19:00 civarından sonra yememeye çalışın.

 

Kolay ve ekonomik bahar detoksu için 8 ipucu
 

5-TERLEYİN

Mont giyme sezonunu geride bıraktık, dışarı çıkın ve hareket edin. Yürüyün, bisiklete binin, koşun, yoga yapın ya da ip atlayın. Ayrıca saunaya girin ya da Epsom tuzu (İngiliz tuzu) içeren sıcak banyolar yapın.


6-DERİN NEFES ALIN

Zihin ve akciğer detoksu için bazı derin nefes alma egzersizleri yapın. Dört saniye boyunca nefes almayı, yedi saniye nefesinizi tutmayı ve sekizci saniyede nefes vermeyi deneyin. Geceleri dört, sabahları dört kez tekrarlayın.

 

Kolay ve ekonomik bahar detoksu için 8 ipucu
 


7-ERKEN YATIN

Detoks işlemi boyunca doğru şekilde dinlemek çok önemlidir. Bedenimiz gece uykusunda kendini yeniler ve onarır. Bu yüzden ona kendini tamir edecek yeterli süreyi verin.

 

Kolay ve ekonomik bahar detoksu için 8 ipucu
 

8-BİR DETOKS ZAMAN ÇİZELGESİ HAZIRLAYIN

Detoks işleminin belli bir süresi yoktur bu nedenle kendiniz için uygun bir süre belirleyin. 10-21 gün arasında sürmesi tavsiye edilir ama eğer acemiyseniz daha kısa süren detokslar yapabilirsiniz.

[fotogaleri=2086,2133,3133]

False