GeriKişisel Bakım Kol sarkmalarına karşı çözümler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kol sarkmalarına karşı çözümler

Kol sarkmalarına karşı çözümler
Abone Olgoogle-news

Günümüzde kol için yapılan yaygın ve popüler olan estetik müdaheleler

Kilo alıp vermeye, yaşlanmaya bağlı kol bölgesinde deformasyonlar oluşur. Bazı kişilerde bu sadece yağlanma şeklinde olurken bazı kişilerde cilt fazlalılığı şeklinde olabilir. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Eser Aydoğdu, günümüzde kol için yapılan yaygın ve popüler olan estetik müdaheleler hakkında bilgi verdi.

Kol bölgesi için sıklıkla uygulanan estetik işlemler;

Ameliyatsız kol estetiği ( AWT)
Liposuction ile kol estetiği
Lazer lipoliz ile kol estetiği
Kol germe ameliyatı

Kollarda neden sarkmalar olur?

Cilt yapısındaki gevşeklik, hiç spor yapmamak, sürekli kilo alıp vermek, yaşlılık ve genetik yapı gibi nedenlerden dolayı üst kolunuzda sarkmalar meydana gelebilir. Yaptığınız egzersizler kollarınızı güçlendirmenize yardımcı olur ve kol kaslarınızın gelişmesini sağlar, fakat esnekliğini kaybetmiş ve yağ birikmiş deriye faydalı olmaz.

Sadece yağlanma varsa liposuction yeterli

Kol sarkmalarında problemler kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bazen derinin yapısı bozulmuş ve bölgesel yağlanma artmıştır; bazen de hızlı kilo vermeye bağlı ciltte sarkma söz konusudur. Hafif sarkmalarda AWT uygulamaları ile başarılı bir şekilde sonuca ulaşılır. Kol bölgesinde sıkılaşma, toparlanma ve incelme olur.

Eğer sarkma yok sadece yağlanma varsa liposuction (yağ alma) yeterli olur. Eğer yağlanma var ve ciltte gevşeklik varsa lazer lipoliz veya lazer liposuction yapılabilir. Deri kalitesi bozulmuş ve çatlaklar da varsa kol germe ameliyatı gerekir. Bazı hastalarda ise hem liposuction hem de kol germe kombine edilebilir.

Kol germe ameliyatı nasıl yapılır?

Dr. Aydoğdu, aşırı kilo vermeye bağlı sarkıklık ve deformasyonlar kol germe ameliyatı ile düzeltilerek kolların gerginliği sağlandığını belirtti. Ancak kol germe kolun arka kısmında dikme bir iz oluşturacağından ancak deformasyonu ve sarkıklığı ileri derecede olan uygun hastalar için önerilen bir yöntemdir. Kol germe ameliyatı lokal anestezi ya da genel anestezi altında yapılabilir.

Kol iç ve arka kısmından uzun bir elips şeklinde deri ve yağ dokusu çıkartılır. Kesi yeri iki tabaka halinde içten ve dıştan estetik bir dikişle dikilir, kollara özel bir korse veya bandaj takılır. Genellikle operasyondan sonraki ilk dönemde kolların yüksekte tutulması önerilir. Hasta günlük işlerine 2-3 gün içinde başlayabilir.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle