GeriSağlık KOAH hastaları pandemi döneminde tedaviye ara vermemeli
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KOAH hastaları pandemi döneminde tedaviye ara vermemeli

KOAH hastaları pandemi döneminde tedaviye ara vermemeli
Abone Olgoogle-news

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve ölümcül seyreden yeni tip koronavirüs salgınında, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) olanlarda Covid-19'un daha ağır seyrettiği, ağır koronavirüs hastalığı riskinin bu hastalarda 5 kat arttığı belirtildi.

18 Kasım Dünya KOAH Günü dolayısıyla konuyla ilgili önemli bilgiler paylaşan Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Elif Şen, KOAH'ın nefes darlığı, öksürük ve balgam yakınmalarına neden olan, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu söyledi.

Sigara ve diğer tütün ürünleri, biyoyakıtlar, hava kirliliği, iş ortamındaki zararlı toz, gaz ve partiküllerin solunmasının KOAH için başlıca risk faktörleri olduğunun altını çizen Şen, ayrıca doğum öncesi ve sonrasında akciğer gelişimini bozan düşük doğum ağırlığı, prematüre doğum, çocukluk çağında geçirllen solunum yolu enfeksiyonları gibi etmenlerin yaşamın ilerleyen döneminde de hastalık riskini artırdığının belirlendiğini vurguladı.

KOAH tanısı konulan kişiler bunlara dikkat etmeli

Şen, "Dünyada yaklaşık 300 milyon KOAH hastası vardır. KOAH dünyada ölüme neden olan hastalıklar içinde üçüncü sıradadır." dedi.
KOAH'ın tanısının "nefes ölçüm testi" ile konulduğunu anlatan Şen, şu bilgileri verdi: "KOAH tanısı konulan kişilerin sigarayı bırakmaları, zararlı toz, gaz dumanından, hava kirliliğinden uzak kalmaları gerekir. KOAH tedavisinde nefes açıcı özellikte 'inhaler' adı verilen ve solunum yolu ile uygulanan ilaçlar kullanılır. Nefes yoluyla uygulanan bu tedavilerin amacı hava yollarındaki daralmayı ve iltihabı azaltmaktır. Nefes yoluyla alınan ilaç tedavilerinin düzgün uygulanması gerekir. Solunum yetmezliği olan KOAH'lı hastaların tedavisinde evde oksijen tedavisi veya evde solunum cihazı tedavisi gibi ek tedavilere ihtiyaç duyulabilir. Hastalığın kötüleşmesine neden olan ve seyrini etkileyen, hatta ölümlere neden olan nefes darlığı, öksürük ve balgam yakınmalarının arttığı dönemler görülebilir. Bu duruma KOAH atağı denilmektedir."

Şen, solunum enfeksiyonlarından kaynaklanan atakların önlenmesi ile zatürreden korunmak amacıyla hastalara grip ve zatürre aşılarının yapılması önerisinde bulunduklarını dile getirdi. KOAH'da fiziksel aktivitenin kısıtlandığını aktaran Şen, "O nedenle uygulanan tıbbi tedavilerin yanı sıra fiziksel aktivitelerini sürdürmeleri ve gerekirse akciğer rehabilitasyonu uygulanması hastaların günlük yaşamlarının daha aktif ve daha kaliteli hale gelmesini sağlar." diye konuştu.

Pandemi sürecinde tedaviye ara verilmemeli

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Akın Kaya da tüm dünyayı etkileyen Covid-19 pandemisinden KOAH hastalarınında etkilendiğinin altını çizdi.

Kaya, şunları kaydetti: "KOAH hastalarında Covid-19 daha sık görülmemekle birlikte, ağır koronavirüs hastalığı riskinin bu hastalarda 5 kat arttığı bildirilmiştir. KOAH hastalarının bu enfeksiyondan korunmak için alınması gereken önlemlere uymaları son derece önemlidir.
Pandemi sürecinde KOAH hastalarının mevcut tedavilerini düzenli almaları, tedaviye ara vermemeleri ya da bırakmamaları gerekir. Pandeminin başlangıcından itibaren diğer kronik hastalıklarda olduğu gibi KOAH'lı hastalar da reçeteye gerek duymadan raporlu KOAH ilaçlarını almaya devam etmektedirler. Oksijen ve ev solunum cihazı tedavilerine de aynı şekilde devam edilmelidir. KOAH atak ile ilişkili yakınmalar koronavirüs enfeksiyonunda da görülebilir. Covid-19, KOAH hastalarında daha ağır hastalığa neden olabileceği için doğru tanı önemlidir."

Evde kolonya ve dezenfektan yapımı!
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle