GeriÇocuk Beslenmesi Kızlar, şişman oyuncaklarla oynamayı reddediyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kızlar, şişman oyuncaklarla oynamayı reddediyor

Kızlar, şişman oyuncaklarla oynamayı reddediyor

Onun yerine fit vücutlu bebeklerle oynuyorlar. Peki, neden?

Diyetisyen Aysun Yurdakul, yeme bozukluklarının giderek artan bir sorun olduğunu belirtti. Ailelere çocukları için beslenme önerilerinde bulunan Yurdakul, çocukların medya araçlarından edindiği bilgiler çerçevesinde, kilolu olmanın aşağılanan, kötü bir durum olduğu fikrine kapıldığını söyledi. Yurdakul, “Bu durum bazı çocukları olumlu etkilerken, bazı çocukların yanlış radikal diyetlerle erken yaşta tanışmalarına sebep olmaktadır” dedi.


FİT VÜCUTLU BEBEKLERLE OYNAMAYI TERCİH EDİYORLAR

Kızlar, şişman oyuncaklarla oynamayı reddediyor

Yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre; özellikle kız çocuklarının şişman oyuncaklarla oynamayı reddedip, onun yerine zayıflığı, güzelliği ve fit vücutlu bebeklerle oynamayı tercih ettiğini kaydeden Yurdakul, “Bu çalışmaya göre 3 yaşındaki kızların bile şimdiden zayıf olmak düşüncesinde olduğu ortaya konulmuştur” dedi.


DOĞRU BESLENMEYİ ÇOCUKLARIMIZA ÖĞRETMELİYİZ

Kızlar, şişman oyuncaklarla oynamayı reddediyor

Zayıflık baskısının çocuklarda yeme bozukluklarına yol açtığını ve depresyona sürüklediğine vurgu yapan diyetisyen Aysun Yurdakul, “Çocuklar, kilolu insanların iyi olmadıklarını düşünmekte. Bu nedenle kilolu arkadaşlarıyla ‘alay etme’ durumu ortaya çıkabilmekte. Anne-baba olarak çocuklarımıza doğru beslenmeyi; kendimiz de doğru beslenerek ve davranışlarımızla öğretmek zorundayız” diye konuştu.


ZARARLARINI ANLATIP KENDİMİZ YİYORSAK İNANDIRICILIĞI KALMAZ    

Kızlar, şişman oyuncaklarla oynamayı reddediyor

Çocukların erken yaşta kazandığı yeme alışkanlıklarının ilerleyen yaşlardaki obezitenin yanı sıra tüm psikolojik ve fizyolojik rahatsızlıkların kapısını daraltacağını belirten Yurdakul, “Çocuklarımız bizleri izleyerek öğrenir. Çocuğumuza bir yemeği sevdirmeyi istiyorsak, zorlayıcı davranmadan, faydalarından bahsederek ve o yemeği biz de yiyerek örnek olabiliriz. Fast- food ürünlerin, asitli içeceklerin zararlarından bahsediyor ve biz tüketiyorsak inandırıcılığı kalmaz” dedi.


YASAK KOYMAYIN! BUNUN YERİNE…

Kızlar, şişman oyuncaklarla oynamayı reddediyor

Doyduğunu söyleyen çocuğa ısrarcı olunmaması gerektiğinin altını çizen Diyetisyen Yurdakul, “Zararlı yiyeceğe yasak koymak onların daha çok istemesine ve hatta bizden gizli yemesine neden olabilir. Bu yüzden sağlıklı bir beslenme programını basmakalıp bilgilerle değil, çocuğun kendisine özel programlamak gerekir. Gelişme çağında çocuğun kilo fazlalığı varsa zayıflama diyetleriyle değil doğru beslenme programıyla kilo vermesinin doğru olacağını bilmemiz gerekir” diye konuştu.


BESLENME ÇANTASINA SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIKLAR OLSUN

Kızlar, şişman oyuncaklarla oynamayı reddediyor

Özellikle tatlıya eğilimi olan ve göbek çevresi yağlanma başlayan çocukların ebeveynler tarafından önemsenmesi gerektiğini ifade eden Aysun Yurdakul şöyle dedi:

“Boyu uzayınca geçer demememiz gerekir. Beslenme çantasına koyduğumuz tam tahıllı küçük sandviçler, meyve, badem, ceviz, fındık, kuru meyvelerle yapılmış kurabiyeler gibi keyifli ve sağlıklı atıştırmalıklar çocuğunuzun büyümesini, gelişimini hatta dikkatini olumlu etkilediği gibi okuldan dönünce açlığı kontrol edebileceği için abur cubura saldırmasını önler.”

DHA

False