GeriNasıl Yapılır? Kitre bebek nedir, nasıl yapılır? Evde kitre bebek yapımı ve malzemeleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kitre bebek nedir, nasıl yapılır? Evde kitre bebek yapımı ve malzemeleri

Kitre bebek nedir, nasıl yapılır? Evde kitre bebek yapımı ve malzemeleri

Kitre bebek, eskiden oynanılan ve sonraları dekoratif bir biblo olarak da kullanılabilen yöresel eserlerimizdendir. Tamamen el emeği ile yapılan kitre bebek nasıl yapılır merak edenlere, işte kitre bebek ile ilgili merak edilenler ve yapımına dair detaylar…

Kitre bebek yöresel miraslarımızdan biri olarak eskin bugüne kadar özelliğini koruyor. Peki kitre bebek nedir, nasıl yapılır? İşte merak edilenler...

Kitre bebek nedir?

Kitre bebek, yabani bir dikenin öz suyu olan kitre ve pamuk kullanılarak yapılan bir oyuncak ve biblodur. Kitre bebek için gerekli bir malzeme olan kitre, aktarlardan kuru halde alınabilir, sonrasında evde bir karışım hazırlanarak kitre bebek yapımı gerçekleştirilebilir. Kitre satın alırken açık renkli ve temiz olmasına özen gösterilmelidir. Sonrasında kitre bebek dilendiği gibi kişiye göre süslenebilir, bezden kıyafetleri dikilebilir.

Kitre bebek giysileri genellikle yöreseldir ve bu nedenle çiftçi, köy yaşamındaki insanlardan esinlenerek figürler hazırlanır.

Kitre bebek yapımı için malzemeler

330 ml. kavanoz için;

1 çorba kaşığı kitre

Üzerine sıcağa yakın ılık su

Hydrofil pamuk

Galyonis tel (ince ve kalın)

Bakır tel (takı teli)

Pens

Şekillendirme çubukları

Manikür aleti

Şeffaf cetvel

Kitre bebek nasıl yapılır?

Kitre bebek yapımı için en önemli noktalardan biri iskeletini hazırlarken gövde, kol ve bakacbacak uzunluklarının orantılı olmasıdır. Kitre bebek iskeletini hazırlarken yapılan hatalar ileride sorun yaratabilir. Bu nedenle iskeleti hazırlarken bu orantılara dikkat edilmelidir.

Kitre bebek için öncelikle bir kağıda taslak çizilir ve bu ölçülerde sulandırılmış, üç gün bekletilmiş kitre karışımı telden yapılan iskelete yapıştırılarak şekil verilir.

Sonrasında isteğe göre saç ve giysiler hazırlanır. Kitre bebek için saç yapımında sentetik ürünler kullanılması uygundur.

Hazırlanan kitre bebek kurumaya bırakılır ve en son giydirme işlemi gerçekleştirilir.

False