GeriHamilelik Hazırlığı Kısırlığın nedenleri: Erkek faktörü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kısırlığın nedenleri: Erkek faktörü

Kısırlığın nedenleri: Erkek faktörü
Abone Olgoogle-news

Erkek faktörünün tedavisi genellikle ürologlarca yapılır.

Erkek faktörü tüm infertil çiftlerin yaklaşık %40 'ında erkek, kısırlık durumunun ya kendi başına tek nedenidir ya da bayan partnerdeki nedene ek olarak erkek faktörü de bulunmaktadır.

Bu nedenle çocuk sahibi olamayan çiftlerin ilk değerlendirilmesinde semen analizi (sperm sayısı ) yapılması çok önemlidir. Bu test için erkeğin en az 2-3 günlük cinsel perhizi takiben mastürbasyon yoluyla semen örneğini bir kaba toplayıp, örneğin mikroskop altında incelenmesi gerekir. Bu inceleme sonrası erkek sperminin sayıca ve hacimce yeterliliği, şekli ve hareketliliği hakkında bilgi sahibi olunur. Anormal bir test sonucu elde edilmesi durumunda test 2-3 kez tekrarlanmalıdır, zira zamandan zaman değişkenliğe oldukça sık rastlanır.

Erkek faktörünün tedavisi genellikle ürologlarca verilir ve bu tedavi antibiyotik veya sperm üretimini artıracak ilaç olabileceği gibi, "varikosel" gibi testislerde bir damar genişlemesi durumunda cerrahi de olabilir. Bazı durumlarda, sperm üretimini azaltan, düzeltilecek kesin ve net bir sebep de olmayabilir. Böyle çiftlere yapay döllenme (Aşılama = intrauterin inseminasyon) veya tüp bebek tedavisi önerilebilir.

GEBE KALMA DÖNEMİNİZİ HESAPLAYIN

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle