GeriÇocuk Sağlığı Kışın çocuklar nerede oyun oynamalı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kışın çocuklar nerede oyun oynamalı?

Kışın çocuklar nerede oyun oynamalı?

Alışveriş merkezlerinden olabildiğince az vakit geçirin.

Oyun, çocukların psikolojik ve sosyal gelişiminde oldukça önemli bir yer tutar. Yazın parklarda, bahçeler rahatça oyun oynayan çocuklar kış mevsiminde nerede vakit geçirecekler? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Anıl Yeşildal, anne ve babalara bu konuda önerilerde bulundu.

Çocukların kendi yaşıtları ile birlikte parklarda oynamaları tüm uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Ne yazık ki kış mevsimi geldiğinde hem anne babalar için hem de çocuklar için sorun başlar. Bu mevsimde çocuklar nerede oyun oynayacaklar? Aslında haksız da sayılmazlar çünkü uzmanlar kışın çocukların kalabalık ve kapalı alanlarda çok fazla bulunmasını tavsiye etmez. Özellikle son zamanlarda ülkemizde her geçen gün sayıları giderek artan AVM'lerde uzun süreli vakit geçirmek, özellikle damlacık yoluyla bulaşan üst solunum yolu enfeksiyonlarının sıklığında bir artışa yol açmaktadır.

Çocuklarınızı bu tür yerele hiç götürmemek mümkün değil ancak bazı sınırlar koyarak alışveriş merkezlerine de gidebilirsiniz.

Çocuklar kapalı alanlarda zaman geçirebilir ama…

Eskiden açık havada gördüğümüz lunaparkların, son yıllarda ufaltılmış modellerini sık sık AVM'lerin içinde dahi görebiliyoruz. O rengarenk, müzikli, adeta masal kahramanları içinden fırlayacakmışçasına canlı gibi duran bu oyuncaklardan, çocukları tamamen uzak tutmanın imkansız. Fakat bu tür yerlerde çocukların bindiği veya ellerini sürdüğü oyuncakların her gün binlerce el değdiği yadsınamaz bir gerçektir. Hem kalabalık ve kapalı alanlardaki damlacık yolu bulaşmaları hem de bu oyuncakların üzerine elle bulaşan mikroplar, kış aylarındaki enfeksiyonlara adeta davetiye çıkarmaktadır.

Peki, anne ve babalar neler yapabilir?

Öncelikle mümkün olduğunca bu tür yerlere gitmemeye gayret etmeli, gidilecekse daha tenha olanları tercih etmelisiniz. Haftada birden daha sık olmamak üzere, zaman zaman çocuklarınızı bu tür AVM'lerin parklarına götürebilirsiniz. Ancak buralarda mümkün olduğunca az zaman geçirmek, 2-3 taneden daha fazla oyuncağa binmemek konusunda çocuğunuza sınır koymak önemli. Ayrıca eve dönüşte mutlaka elini yüzünü yıkama alışkanlığı geliştirmek alabileceğiniz önlemlerden birkaçıdır.

KUTU OYUNLARI SAYESİNDE, KIŞIN EVDE ÇOCUKLARINIZLA SIKILMADAN VE KEYİFLİ VAKİT GEÇİREBİLİRSİNİZ.

Mümkün olduğunca kış aylarında da güzel ve açık havaları takip ederek, havanın nispeten daha sıcak olduğu günlerde sıkı giyinerek yine açık havadaki parklara, sahil yürüyüşlerine de zaman ayırmakta büyük fayda vardır. Aslında böyle bir havada dışarı çıkmak, AVM’ye gitmekten çok daha sağlıklıdır.

Mümkün olduğunca açık havalı aktivitelere de kış bile olsa zaman ayırmakta fayda var. Hatta eğer fırtına yoksa karlı havalarda bile parklarda gezintiler, çocuğunuzla kartopu oynamak, kardan adam yapmak çk keyifli ve sağlıklı olacaktır. Kışın soğuk ve karın, mikropların baş düşmanı olduğu bilinen bir gerçektir. Yine çok soğuklarda arkadaşlarıyla ev içinde bir araya gelmek çok daha sağlıklı olacaktır.

False