GeriSağlık Kış mevsiminde kilolarınıza veda edin!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kış mevsiminde kilolarınıza veda edin!

Kış mevsiminde kilolarınıza veda edin!
Abone Olgoogle-news

Kış aylarında kilo kontrolü yaz aylarına oranla daha zordur.

Kış aylarında hareketsizliğin artması, kapalı alanların daha çok tercih edilmesinin kilo almayı kolaylaştırdığını belirten Diyetisten Melike Hasip, önümüzdeki kış mevsiminde metabolizmayı hızlandıracak ve hastalıklardan korunma sağlayacak beslenme yöntemlerini anlattı.

KIŞ MEVSİMİNDE KİLO KONTROLÜ DAHA ZORDUR

Kış mevsiminde kilolarınıza veda edin

Kış aylarına özgü hastalıklardan dolayı, vücudun kendini korumak için metabolizma hızını yavaşlattığını belirten Melike Hasip, kış aylarında kilo kontrolünün yaz aylarına oranla daha zor olduğunu vurguladı. Hasip, birçok kişinin, kalın giysilerine güvenerek kilolarını gizleyebileceği düşüncesiyle sağlıklı beslenme alışkanlığından uzaklaştığını dile getirdi.

DENGELİ BESLENMENİN YOLLARI 

Kış mevsiminde kilolarınıza veda edin

Yaşamın her döneminde sağlığımızı korumamız için esas olanın dengeli ve sağlıklı beslenme olduğunu vurgulayan Melike Hasip şu tüyoları verdi:

"Yeterli ve dengeli beslenme, her besin grubundan yani; et, yumurta, kurubaklagil; süt ve süt ürünleri; ekmek ve tahıllar; meyve ve sebzelerin her öğünde alınmasıyla sağlanır. Bu gruplardaki besinler sofralarımızdan eksik olmamalı.”

A VE C VİTAMİNLERİ ÖNEMLİ

Kış mevsiminde kilolarınıza veda edin

Melike Hasip, sadece formu korumaya değil soğuk havalardan hastalıktan kaçınma yollarına da değindi. Hasip, kış aylarının en belirgin hastalığı olan, grip ve nezleden korunmak için özellikle A ve C vitamini açısından değerli besinler tüketilmesi uyarısında bulundu. Hasip bu besinleri “ turunçgiller, havuç, brokoli, kabak, yeşilbiber, karnabahar, Brüksel lahanası, maydanoz, roka, tere?” olarak sıraladı.

PİŞİRİRKEN VİTAMİN VE MİNERALLERİ ÖLDÜRMEYİN

Kış mevsiminde kilolarınıza veda edin

Diyetisyen Melik Hasip, sözü geçen besinleri sofralardan bulundurmanın yanı sıra, bunların nasıl pişirildiğinin de önemli olduğuna dikkati çekti. Hasip, “Bu besinler hazırlanırken ve pişirilirken doğru yöntemler kullanılarak vitamin ve mineral kaybına uğratmadan tüketmeye gayret edilmelidir. Eğer meyve suyu sıkılacaksa içilmeden hemen önce hazırlanılmalıdır. Çünkü C vitamini ısı, ışık gibi etmenlerden kolayca etkilenen bir vitamindir” dedi.

ARA ÖĞÜN VE KURU BAKLAGİL TÜKETİMİNE DİKKAT EDİN

Kış mevsiminde kilolarınıza veda edin

Hareketsizliğin artmasıyla beraber kabızlığın arttığına ve vücut dengesinin bozulduğuna değinen Hasip, bol su içmenin, ara öğünlerin ve kuru baklagil tüketiminin önemine dikkati çekti.

GÜNDE EN AZ 2 LİTRE SU İÇİN

Kış mevsiminde kilolarınıza veda edin

Hasip, yeterli sıvı alımının, toksinlerin atılmasında, vücut fonksiyonlarının düzenli çalışmasında, metabolizma dengesinin sağlanmasında önemli rol oynadığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Bu nedenle her gün en az 2-2,5 litre su tüketilmelidir. Ayrıca günlük beslenmeye ek olarak ara öğünler ile hem kan şekeri düzeyinin sabit kalması hem de ana öğünlere kadar geçen zamanda çok acıkıp aşırı besin tüketilmesi engellenmiş olur. Kabızlık sorununa kuru baklagil tüketimi deva olur. Haftada 2 veya 3 gün kuru baklagil ve kepekli besinler tüketilmelidir.”

İHA

DİYET YAPARKEN BUNLARA DİKKAT!

False