Kilo verebilmenin yolu bilinçaltından geçiyor

Güncelleme Tarihi:

Kilo verebilmenin yolu bilinçaltından geçiyor
Oluşturulma Tarihi: Ekim 09, 2018 00:00

Her türlü diyet programını uyguladınız veya tavsiyeleri dinlediniz ancak yine de kilo veremiyor musunuz? O halde bir de zihinsel gücünüzü kullanmayı deneyin. Kilo vermek veya ideal vücuduna ulaşmak isteyenler için Kişisel Gelişim Uzmanı Dr. Turhan Güldaş, bilinçaltı programlarını değiştirerek kilo vermenin yöntemlerini anlattı.

Haberin Devamı


Hayatını diyet yaparak geçiren ancak bir türlü kilo veremediğini düşünenler için Kişisel Gelişim Uzmanı Dr. Turhan Güldaş, zihinsel yöntemleri sıraladı. Turhan Güldaş, “Zihinsel gücün desteğini almadan zayıflamak mümkün değildir” dedi.

İşte Kişisel Gelişim Uzmanı Dr. Turhan Güldaş’tan diyet yapanlar için bilinçaltı programlarını değiştirmenin yolları:

ZİHNİNİZİ ELE GEÇİRİN

Kilo verebilmenin yolu bilinçaltından geçiyor

Düşünce gücünden destek almadan hedefe ulaşmak yani kilo verebilmekmümkün değildir. Bilinçaltı programlarını değiştirerek, kolektif bir şekilde çalışarak mücadeleye girmelisiniz. Ancak bu şekilde başarılı olabilirsiniz.Beynin tepki göstereceği bir dilde, onun desteğini almadan, beyne rağmen zayıflamak mümkün değildir. İnsan beynindeki programları değiştiremiyorsa, diyet programını bir iki ay uygulasa da bir süre sonra tekrar yaptığı hatalara geri döner. Bu nedenle sıkı diyet yapanlar önce kilo verir, ardından yüzde 90’ını geri alır.

Burada yapılması gereken en önemli şey, beynin programlamasını değiştirmek yani işi beyinde halletmektir. İlk olarak “Zayıflamak” cümlesini hayatınızdan çıkarın. İdeal vücuduma ulaşacağım” cümlesiyle yola çıkın. Çünkü beyne “zayıfla” dediğiniz zaman, beyin hemen bariyerler koyar, bazı sınırlar çizer ve kendini kapatır. Kısacası kendini korur. Çünkü beynimizin ilk görevi bizi korumaktır, bizi hayatta tutmaktır. Dolayısıyla zayıflamak kelimesi, beynimizin programlamasına aykırıdır ve buna karşın refleks olarak beyin bizi korumaya çalışır, yediğimiz yiyeceklerin kalori miktarını düşürdüğümüz halde kilo vermemizi engeller, kilo vermemize direnç gösterir. Zihninizin programlarını değiştirirseniz hedefe ulaşırsınız. Yani zihinsel gücünüzü yönetmeyi öğrenmelisiniz. Bunu başardığınızda kalıcı olarak kilo verebilirsiniz.


HEDEFLERİNİZİ ZİHNİNİZDE CANLANDIRIN

Kilo verebilmenin yolu bilinçaltından geçiyor

İdealinizdeki vücut yapınızı gözünüzde canlandırın. “İnsanlar sizi nasıl takdir edecek, yorumlar nasıl güzel olacak, giyeceğiniz kıyafetler nasıl duracak?” Tüm bunları gerçekmiş gibi canlandırıp yaşar, dokunacak gibi hissederseniz, beynin de rızasını alarak bu işe koyulmuş olursunuz. Bu durumda siz mutlu olursunuz. Dolayısıyla beyin de mutlu olur. Hedefinizdeki vücudunuzu ona ulaşmışsınız gibi zihninizde canlandırın. Bunu beyninizdecanlandırıp sürekli tekrar ederseniz bilinçaltınıza bunu kabul ettirmiş olursunuz.


SPOR YAPMAYI ALIŞKANLIK HALİNE GETİRİN

Kilo verebilmenin yolu bilinçaltından geçiyor

Birçok insan spora başladıktan birkaç gün sonra sporu bırakır. Çünkü bu insanlar kendilerine çok yüksek hedefler koyar, çok kısa sürede ideal vücutlarına kavuşacaklarını düşünürler. Bir iki egzersizle yorulmaya başladıklarında beyinleri devreye girer ve negatif mesajlar gönderir. Ve mazeretler ardı ardına sıralanır: ‘Bugün geç uyandım, şimdi çok işim var, yorgunum, yarın şöyle, böyle….’ Halbuki öncelikle ‘spor yapma alışkanlığı kazanacağım’ diye başlansa bu yorgunluklar, bu mazeretler ortaya çıkmaz. Büyük hedefler belirlemeden, her gün küçük küçük adımlar atarak spor yapma alışkanlığını kazanmalısınız. Buradaki amaç sporu yaşam şeklinize ilave etmektir. Bu alışkanlığı kazandığınız zaman günbegün çıtayı yükselterek birkaç ay içinde ideal ritmi yakalayabilirsiniz. Bunu yakalamak için kendinize ve vücudunuza zaman tanıyın.


HER GÜN TARTILMAYA SON

Kilo verebilmenin yolu bilinçaltından geçiyor

Bir diyet programında her gün tartılmak da en büyük yanlışlardan biridir. Her gün yavaş yavaş zayıflamaya başladığınızda ve tartıldığınızda o rakamlar, beyninize ulaşıyor. Bilinçaltınız da bunu gördüğünde paniğe kapılarak zayıflamamanız için blokajı daha da artırmak için çaba göstermeye başlıyor. Bu nedenle tartılmak da yasak! “Beyninize ‘çaktırmadan’ ideal kilonuza ulaşabilirsiniz.”


MANTRANIN GÜCÜYLE MOTİVE OLUN

Kilo verebilmenin yolu bilinçaltından geçiyor

Zayıflamak için kullanılacak en ideal mantraları kullanarak bilinçaltınızdaki alışkanlıklarını değiştirebilirsiniz. ‘İdealimdeki vücudumu yaratıyorum’ cümlesini kendi kendinize tekrar ettiğinizde, beyninize yeni bir alışkanlık getirirsiniz. Mesela sofraya oturmadan önce içinizden 2-3 dakika bu mantrayı tekrarlayın veya bir kağıda ardı ardına yazın ve o sırada kafanızda ideal vücudunuzu canlandırın. Tüm bunları uyguladıktan sonra sofraya oturun. Bunları yaparak beyninize bir görev vermiş olursunuz. Siz mantralarınızı gün içerisinde fırsat bulduğunuz her an tekrarladığınız zaman beyniniz de amacınıza ulaşmayı hızlandırmaya çalışır ve bunu kendisine görev bilir. Unutmayın; ne kadar tekrar o kadar sonuç!


SABIRLI OLUN

Kilo verebilmenin yolu bilinçaltından geçiyor

Her gün, bir önceki günün üstüne bir tuğla örerek istediğiniz vücudu yaratabilirsiniz. İki günde vücudunuzun değişmesini beklemeyin. Hayatınızda bir şeyi değiştirmek istiyorsanız ve değiştirmek istediğiniz şey de bugüne kadar aldığınız tüm kilolar ise, yarın bu kiloları verirken sabırlı olmalısınız. Sporda her gün biraz ilerleme kaydedilir ama bırakıldığında herkes eski haline döner. Eğer gerçekten daha iyi, daha güzel, daha mutlu bir hayat düşünüyorsanız spor yapmaya programlı bir şekilde zaman ayırmalısınız. Ağır fiziksel antrenmanlar yapmadan kendinize uygun egzersizlere yönelin. Ama bunu sürekli yapmalısınız ve yaşam şekli haline getirmelisiniz. İdealinizdeki vücuda ancak bu şekilde ulaşabilirsiniz.

BAKMADAN GEÇME!