GeriSağlık Kilo ile ilgili 5 şehir efsanesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kilo ile ilgili 5 şehir efsanesi

Kilo ile ilgili 5 şehir efsanesi

‘Su içsem yarıyor’ gibi sözlerle kendinizi kandırmayın!


‘SU İÇSEM YARIYOR’

Kilo ile ilgili 5 şehir efsanesi

Su içseniz yarayabilir evet doğru, genetiğiniz kilolu olabilir. Ama bu bir kader değildir. Her şeyi tersine çevirerek ailenin tek kilo sorunu olmayan kişisi olabilirsiniz. Aslında birinci beyin bağırsaklardır. Beynimizi bile o yönetir diyebiliyorum. Bağırsaklarınız ile orada yaşayan mikrobiyotalar ile dost geçinin. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin, egzersiz yapın ve probiyotik kullanın. Sonraki adım ne mi ? Ailenin tek zayıf insanı olmak tabi ki…


'EKMEĞİ KESERSEM KİLO VERİRİM' 

Kilo ile ilgili 5 şehir efsanesi

Türkiye ekmek tüketiminin en çok olduğu ülkelerin başındadır. Aylık kişi başı ekmeğe harcanan maliyet 40 TL civarındadır. Ekmek çok tüketen bir kişi ekmeği kesince doğal olarak kalori tasarrufu yapacağı için kilo verir. Fakat mutluluğunu engeller, tok kalma sürecini azaltır. Beyaz ekmek hayatımızdan çıkması gereken bir besindir ama tam taneli ekmekler mutlaka hayatımızda yer almalıdır.


'KIRMIZI ETİ KESERSEM KİLO VERİRİM'

Kilo ile ilgili 5 şehir efsanesi

"Tek sorun kırmızı et mi acaba?" bir düşünmek gerekir. Kırmızı et en iyi demir, B12, çinko, magnezyum ve fosfor kaynağıdır. Eti masum yapmak istiyorsan haftada 2 kez yağsız eti, ızgara veya haşlama yapmalısın. Kırmızı etin yanına bol renkli salata almalısın ki lif ve posa etteki doymuş yağı hızlıca vücudundan uzaklaştırsın.


'ÇOK ÇAY VE KAHVE SU YERİNE DE GEÇİYOR'

Kilo ile ilgili 5 şehir efsanesi

Günlük kafein alımı en fazla 300 mg olmalıdır. Üzgünüm su yerine de geçmez, mutlaka günlük 2-2,5 lt su içmeniz gerekir. Bol bol su tüketin çünkü böbrekleriniz tampon görevi görerek vücudunuzu alkali yapacaktır. Ara sıra idrar tahlili yaptırarak kontrol edebilirsiniz. Bol su tüketerek yağların parçalanmasını ve idrar ile birlikte atılmasını da sağlarsınız.


'AKŞAM 5’DEN SONRA YEMEĞİ KESERSEM KİLO VERİRİM'

Kilo ile ilgili 5 şehir efsanesi

Evet çok doğru güzel bir uygulama. Akşam 17:00'den sonra metabolizma yavaşlar, siz kalori alımını kısıtlayınca kilo da verirsiniz. Ama size şu soruyu sormak isterim . İnsanlar sosyal varlıklardır, eş dost akraba ,aile ile birlikte yemek yiyerek, bir şeyler içerek sosyalleşirler. Siz hayatınızın sonuna kadar bu şekilde yaşayabilecek misiniz ? Cevap daima hayır olur. Bu durumda yapılacak şey çok basit. Diyet ve sağlıklı beslenme, kaliteli yaşamın bir parçası olmalı, kolay uygulanabilir olmalı, seyahatler ve sosyal ortamları etkilememeli.

False